Stalking

Pytanie z dnia 20 stycznia 2020

Dzień dobry,
Potrzebuje pomocy, zona mojego partnera nęka mnie smsami. Nigdy jej na żadną wiadomość nie odpowiedziałam. Wiadomości są dość "grzeczne" ale ostatnio przybiera to na sile i zaczęła mi grozić że zjawi się u mnie w pracy. Nie dokańczając wyrazów próbuje mnie obrażać. Partner rozstał się z żoną nie dawno i nie są jeszcze nawet w trakcie rozwodu ale to nie jest przecież karane w naszym kraju, natomiast stalking już chyba tak.
Proszę powiedzieć co mogę z tym zrobić? Wydaje mi się, ze takie zachowanie to stalking, ale czy dowody w postaci takich smsów wystarczą żeby zgłosić to na policję.
Będę wdzięczna za pomoc.

Dzień dobry. SMS-y są również dowodem w sprawie. Zgodnie z art. 190a. § 1 Kodeksu karnego "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Może Pani odpowiedzieć, że w przypadku dalszego Pani nękania, podejmie Pani stosowne działania prawne.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 stycznia 2020 14:22 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2020 14:22 Obejrzało: 364 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, przestępstwo uporczywego nękania (tzw. stalking) reguluje art. 190a. § 1 kodeksu karnego, który stanowi: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Istotnym elementem tego przestępstwa jest jest uporczywość działania sprawcy. Oznacza to, że dopiero kilka czynów, które wywołują poczucie zagrożenia lub istotnie wpływają na prywatność - można uznać za stalking. Ważne jest również, aby te zachowania sprawcy wpływały na psychikę pokrzywdzonego. Musi to być uzasadnione poczucie zagrożenia, obawy o życie lub zdrowie pokrzywdzonego lub osoby jemu najbliższej. Do stalkingu dochodzi również wtedy, gdy pomimo braku uzasadnionego poczucia zagrożenia u pokrzywdzonego sprawca dopuszcza się „istotnego naruszenia prywatności”. Jeżeli, sprawca wyjawia publicznie prywatne informacje - to będzie można uznać wypełnienie tej przesłanki. Zachowania, które kwalifikują się jako nękanie mogą być różne. Wśród nich jest także uporczywe wysyłanie wiadomości. Pamiętać należy, że ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. To czy dane dowody (np. smsy) są "wystarczające" zadecydują organy ścigania i dalej sąd. Najprostszym sposobem złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest wybranie się na komisariat policji i złożenie tam stosownego oświadczenia ustnego. Przy ustnej formie, przyjmujący nasze oświadczenie policjant jest zobowiązany do sporządzenia protokołu. Prewencyjnie może też Pani ostrzec tą osobę, że w razie dalszego niepokojenia zgłosi Pani sprawę do organów ścigania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 stycznia 2020 14:47 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2020 14:47 Obejrzało: 364 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.