Stan prawny mieszkania.

Pytanie z dnia 16 kwietnia 2021

Dzień dobry, od 15 lat mieszkamy z mężem i córką w domu mojego teścia. Mąż jest jedynakiem. Czy mam jakiekolwiek prawo do domu w momencie kiedy moje małżeństwo się kończy lub mąż umiera? A jaka jest moja sytuacja gdyby dom został prawnie przepisany na męża?

Jeśli mąż umiera przed teściem, a dom nie jest jego własnością - dom nie wchodzi w skład spadku. Jeśli teść umiera pierwszy, a mąż jest wyłącznym spadkobiercą - dziedziczy w całości spadek, jeśli go przyjmie. Co do zasady majątek odziedziczony nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Jeśli później umrze mąż - jest Pani spadkobiercą spadku po mężu (pani w 1/2, cóka w 1/2). Co do przepisania domu za życia teścia na męża - to, czy dom będzie wchodził w skład majątku wspólnego zależy od tego, na jakiej podstawie doszłoby do przeniesienia własności.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 kwietnia 2021 14:15 Zmodyfikowano dnia: 16 kwietnia 2021 14:15 Obejrzało: 263 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. W sytuacji, w której w momencie śmierci męża (albo rozwodu) dom będzie należał do teścia, nie nabędzie Pani żadnych uprawnień do tego domu. Będzie Pani miała natomiast roszczenie o zwrot nakładów, które dokonała Pani na rzecz nieruchomości należącej do osoby trzeciej. 2. W sytuacji, w której teść umrze przed mężem i nie sporządzi testamentu - dom wejdzie do spadku po nim i będzie podlegał dziedziczeniu przez jego spadkobierców (dzieci i małżonka po równo). Jednym ze spadkobierców teścia będzie Pani mąż. Jeżeli mąż następnie umrze, to do dziedziczenia po nim zostanie powołana Pani oraz Pani dzieci w częściach równych. W ten sposób odziedziczy Pani część mieszkania. Natomiast jeżeli dojdzie do rozwodu, będzie Pani miała znowu tylko w/w roszczenie o zwrot nakładów. 3. Podobnie rzecz będzie się miała w sytuacji, w której teść przepisze dom na męża. Jeżeli mąż umrze to zostanie Pani powołana do dziedziczenia razem z dziećmi. Natomiast jeżeli dojdzie do rozwodu, będzie Pani miała w/w roszczenie o zwrot nakładów. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 kwietnia 2021 15:08 Zmodyfikowano dnia: 16 kwietnia 2021 15:08 Obejrzało: 259 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.