Stan prawny mieszkania.
Pytanie z dnia 16 kwietnia 2021
Dzień dobry, od 15 lat mieszkamy z mężem i córką w domu mojego teścia. Mąż jest jedynakiem. Czy mam jakiekolwiek prawo do domu w momencie kiedy moje małżeństwo się kończy lub mąż umiera? A jaka jest moja sytuacja gdyby dom został prawnie przepisany na męża?
Jeśli mąż umiera przed teściem, a dom nie jest jego własnością - dom nie wchodzi w skład spadku. Jeśli teść umiera pierwszy, a mąż jest wyłącznym spadkobiercą - dziedziczy w całości spadek, jeśli go przyjmie. Co do zasady majątek odziedziczony nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Jeśli później umrze mąż - jest Pani spadkobiercą spadku po mężu (pani w 1/2, cóka w 1/2). Co do przepisania domu za życia teścia na męża - to, czy dom będzie wchodził w skład majątku wspólnego zależy od tego, na jakiej podstawie doszłoby do przeniesienia własności.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. W sytuacji, w której w momencie śmierci męża (albo rozwodu) dom będzie należał do teścia, nie nabędzie Pani żadnych uprawnień do tego domu. Będzie Pani miała natomiast roszczenie o zwrot nakładów, które dokonała Pani na rzecz nieruchomości należącej do osoby trzeciej. 2. W sytuacji, w której teść umrze przed mężem i nie sporządzi testamentu - dom wejdzie do spadku po nim i będzie podlegał dziedziczeniu przez jego spadkobierców (dzieci i małżonka po równo). Jednym ze spadkobierców teścia będzie Pani mąż. Jeżeli mąż następnie umrze, to do dziedziczenia po nim zostanie powołana Pani oraz Pani dzieci w częściach równych. W ten sposób odziedziczy Pani część mieszkania. Natomiast jeżeli dojdzie do rozwodu, będzie Pani miała znowu tylko w/w roszczenie o zwrot nakładów. 3. Podobnie rzecz będzie się miała w sytuacji, w której teść przepisze dom na męża. Jeżeli mąż umrze to zostanie Pani powołana do dziedziczenia razem z dziećmi. Natomiast jeżeli dojdzie do rozwodu, będzie Pani miała w/w roszczenie o zwrot nakładów. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.