Stan prawny nieruchomości.
Pytanie z dnia 26 listopada 2019
Witam,
po śmierci taty należące do rodziców mieszkanie mama przepisała na brata i na mnie. Posiadamy z bratem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, po połowie. Otrzymaliśmy ze spółdzielni pisma, że - oboje - zostaliśmy włączeni w poczet członków spółdzielni, z czym wiąże się opłata (już nie wpisowe, a wpłata na fundusz działalności kulturalno-oświatowej) w wysokości ok. 560 zł od osoby.
Czy takie działanie spółdzielni jest zgodne z zapisem art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych"
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia, o którym mowa w zdaniu drugim, lub wyboru, o którym mowa w zdaniu trzecim, osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności, mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w spółdzielni.
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.