Stan prawny nieruchomości.
Pytanie z dnia 13 stycznia 2020
Budynek mieszkalny przylega do budynku gospodarczego (oficjalnie, budynek inny - "i"). Budynek gospodarczy jest oddalony od granicy działki o 1.1m. Został wybudowany w latach '50 - jest zalegalizowany. Oczywiście obecne WT wymagają min 3/4m od granicy.
Chciałbym teraz zmienić funkcję budynku gospodarczego na budynek mieszkalny. Czy muszę się dostosować do obecnych Warunków Technicznych?
W rozporządzeniu Dz.U. 2019 poz. 1065 znalazłem taki tylko wpis:
Przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynków istniejących o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2 wymagania, o których mowa w § 1, z wyłączeniem wymagań charakterystyki energetycznej, mogą być spełnione w sposób inny niż określony w rozporządzeniu, stosownie do wskazań, o których mowa w ust. 2, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, odpowiednio do przedmiotu tej ekspertyzy.
oraz
4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej (...) dopuszcza się:
2) nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
Z tego co rozumiem, jest to traktowane na równi z remontem, czyli istniejący stan jest traktowany jako stan zastały. Nie muszę zatem przesuwać ściany, by zmienić jego funkcję.
Mój architekt jednak twierdzi, że stary budynek przy remoncie i zmianie funkcji musi spełniać obecne WT. Oznacza to, iż niezbędne będzie uzyskanie odstępstwa ministerstwa od warunków technicznych. Dopiero z tym odstępstwem będzie możliwa zmiana funkcji.
Pytanie:
Czy odstępstwo jest konieczne do zmiany funkcji budynku, który jest położony bliżej granicy działki niż wymagane 3m?
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.