Stan prawny nieruchomości.
Pytanie z dnia 04 lutego 2020
Witam
W 2009 roku na skutek lawiny błotnej po ulewnej burzy Gmina utworzyła rów odwadniający przebiegający przez moją działkę i mający na celu odprowadzanie wód z gór i działek znajdujących się ponad moją posesją. Spełniał on początkowo swoje zadanie jednak od 2015-2016 roku wygląda to tak, że rowem po większych opadach płynie rwąca rzeka – lawina błotna niosąca ogromne ilości potężnych kamieni nawet o kilkumetrowej średnicy, a w przypadku ich nagromadzenia dochodzi do przelewania się wody na naszą posesję. W 2019 r. sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej ponieważ rów wymagał kilkukrotnego uporządkowywania. Początkowo gmina na nasz wniosek udrażniała rów z naszą pomocą lub zlecając to innym firmom. Jednak ostatnio odmówiła nam pomocy tłumacząc iż muszą skonsultować tą sytuację z radcami czy takie udrażnianie jest w kompetencjach urzędu. Ulewne deszcze i ciągły zły stan rowu zmusiły nas wobec powyższego do wystąpienia z oficjalnym pismem. Nadmieniliśmy w swoim piśmie także, iż wg nas zagrożenie to nie spowodowała sama w sobie przyroda a działalność człowieka. Zwróciliśmy się do gminy iż prosimy o zadbanie o odpowiedni stan przepustu oraz o sprawdzenie czy na zaistniałą sytuację nie mają wpływu inne czynniki np. prowadzona na sąsiednich działkach działalność turystyczna lub o skierowanie prośby do specjalistów w tej dziedzinie o zaopiniowanie zaistniałego stanu. W odpowiedzi otrzymaliśmy postanowienie iż nie jest możliwe wszczęcie postępowania administracyjnego w powyższej sprawie ponieważ zgodnie z art. 234 ust. 5 ustawy Prawo wodne/ Dz. U.2018.2268 z późn. zm./ postępowania w sprawie wydania decyzji nie wszczyna się jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym właściciel gruntu sąsiedniego dowiedział się o szkodliwym oddziaływaniu na jego grunt spływających wód opadowych… Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację rowu odwadniającego zgodnie z art. 205 Prawo wodne/Dz.U.2018.2268 z późn. zm./ utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów.
Nadmieniam iż nie zgadzamy się z nim ponieważ owszem rów powstał w 2009 roku ale przez kilka lat spełniał swoją funkcję. Dopiero w 2015-2016 roku pojawiły się problemy z jego drożnością. Poza tym gmina już od kilku lat znała nasz problem i uważamy że powinna wszcząć odpowiednie postępowanie dużo wcześniej.
Bardzo prosimy o poradę jakie kroki powinniśmy podjąć w takiej sytuacji? Czy gmina miała prawo wydać takie postanowienie? W jaki sposób możemy się odwołać od takiego postanowienia?
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.