Stan prawny nieruchomości.
Pytanie z dnia 28 kwietnia 2020
Witam
W 1979 roku moja mama otrzymała od swojej matki dom jednorodzinny. Dom został przekazany umowa dożywocia , określającą obowiązki mojej mamy wobec swojej, kwotę jaka mniej więcej w tym czasie wyda itd. Babcia umarła w roku 2018. Mama przez cały ten okres była jedyna opiekunka babci. Obecnie dwie siostry mojej mamy domagają się zachowku. Z prawnego punktu widzenia jak i moralnego im się nie należy, ale próbują kierować sprawę na drogę sądową.
Czy jeśli dana osoba/osoby w tym wypadku moje ciotki wiedząc jak wyglada to ze strony prawnej (otrzymały od prawnika obszerne pismo w tej sprawie wraz z umowa z roku 1979) i mimo to założyliby sprawę to można traktować to jako próbę wyłudzenia/oszustwa?
Pozdrawiam
Janusz
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, nie. Nikt nie może im zabronić wystąpienia na drogę sądową. Kwestia zasadności powództwa nic tutaj nie zmienia. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
nie można tak tego traktować bo jest w kręgu osób uprawnionych, ale procesowo szanse ma małe żeby cos ugrać.
Podziękowałeś prawnikowi
Sławomir Waliduda Adwokat (Od 1993)
Kancelaria Adwokacka adw. Sławomir Waliduda
Tadeusza Kościuszki 6/5, 50-038 Wrocław
Szanowny Panie, oczywiście przy obliczaniu ewentualnego zachowku nie dolicza się rozporządzeń dokonanych w drodze umowy dożywocia. Skoro więc w skład spadku nie wchodziły inne składniki, którymi babcia rozporządziłaby testamentowo na osoby inne niż siostry Pana mamy, jak i nie zostały dokonane przez nią darowizny lub zapisy windykacyjne na rzecz osób trzecich (które podlegałyby doliczeniu przy ustalaniu podstawy zachowku i które wyczerpałyby wszystkie składniki majątku babci, przez co dla spadkobierców ustawowych, tj. sióstr mamy nic nie zostało), siostrom faktycznie nie przysługuje żaden zachowek. Niemniej jednak jeśli nie zgadzają się one z takim stanem rzeczy, mają prawo zwrócić się do sądu, aby rozstrzygnął ich zdaniem sporne kwestie. Nie wyczerpuje to znamion przestępstwa z art. 286 kk, tj. oszustwa. W razie problemów zapraszam do kontaktu z Kancelarią.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.