Stan prawny nieruchomości.

Pytanie z dnia 29 kwietnia 2023

tesciowe sprzedali mieszkanie, dobrali kredytu i kupili dom (600tys), zebysmy wspolnie z nimi zamieszkali. Dom jest na tesciow. Kredyt (200 tys) natomiast spłacamy tylko ja i mąż. Po śmierci tesciow dom ma odziedziczyc mąż natomiast jest to tylko umowa słowna.
Mąż ma siostre ktora otrzymała od tesciow 200 tys w zamian ze zrzeknie sie praw do tego domu po ich smieci... Niestety siostra po przyjeciu pieniedzy oznajmila ze nie ma zamiaru sie zrzekac praw do domu bo spłacic powinnsmy ją my a nie rodzice. Jak wygląda to według prawa? siostra męża otrzymała 200 tys darowizny od swoich rodzicow.
mąż spłaca kredyt, ja dołożyłam 80 tys na remont domu, máż od rodzicow nie otrzymał zadnych pieniedzy. Czy mimo to szwagierka ma prawo do tego by ządac od nas splaty by zrzekła sie domu? Tesciowie umywają rece, nie chcą nawet slyszec o przepisywaniu nieruchomości za ich zycia.

Dzień dobry, jeśli teściowie nie spiszą testamentów, w których do dziedziczenia powołają Pani męża, po ich śmierci czeka Państwa batalia o zaliczenie darowizny siostry na jej udział oraz rozliczenie Państwa udziałów. Jeśli spiszą testamenty na Pani męża, siostra męża będzie z pewnością próbowała dochodzić zachowku i wtedy trzeba będzie wykazać jaką darowiznę otrzymała. Istotna także będzie wartość nieruchomości w chwili śmierci teściów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 maja 2023 08:56 Zmodyfikowano dnia: 2 maja 2023 08:56 Obejrzało: 233 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zakładam, że kredyt zaciągnęli również teściowie, a pani wraz z mężem spłacacie raty kredytu ? Jeżeli tak jest to zalecam, aby każda wpłata z Państwa strony była dokumentowana- wiec proszę to robić albo przelewem, albo odbierać potwierdzenie otrzymania pieniędzy od teściów gdyby to im były przekazywane środki na zapłatę rat. Pod względem prawnym sytuacja wygląda następująco: jeżeli teść lub teściowa (lub oboje) umrą przed przeniesieniem na pani męża prawa własności nieruchomości, to dziedziczyć po nich będą dzieci i drugi małżonek jeżeli będzie żył (przy dziedziczeniu ustawowym) lub osoba powołana w testamencie (jeżeli zostanie sporządzony). Jeżeli w testamencie powołany zostanie do dziedziczenia pani mąż, to jego siostrze będzie przysługiwało roszczenie o zachowek. Roszczenie o zachowek siostrze pani męża będzie przysługiwało również jeżeli za życia teść i teściowa przepiszą na męża nieruchomość w ramach np. umowy darowizny. Siostra pani męża dochodząc roszczenia o zachowek będzie musiała zaliczyć na poczet swojej schedy spadkowej wartość otrzymanej darowizny, przy czym i tak zapewne biorąc pod uwagę wartość jej darowizny i wartość nieruchomości trzeba będzie ją w jakieś części spłacić.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 maja 2023 09:16 Zmodyfikowano dnia: 2 maja 2023 09:16 Obejrzało: 232 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Jeżeli teściowie w testamentach powołają do dziedziczenia nieruchomości Pani męża, to otrzymana przez siostrę darowizna skonsumuje (w całości albo w części) ewentualne roszczenie siostry o zachowek (z tytułu pominięcia w testamencie). 2. Jeżeli teściowie tego nie uczynią to dojdzie do dziedziczenia majątku teściów z ustawy tzn. w równych udziałach, pomiędzy wszystkich spadkobierców. W takiej sytuacji dokonana na rzecz siostry darowizna będzie mogła zostać zaliczona na poczet jej udziału spadkowego. Państwo natomiast będą mogli dochodzić rozliczenia nakładów, które Państwo ponieśli na rzecz nieruchomości należącej do teściów. Z tego względu powinni Państwo skrupulatnie dokumentować wszelkie wpłaty na ich rzecz. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 2 maja 2023 11:24 Zmodyfikowano dnia: 2 maja 2023 11:24 Obejrzało: 228 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.