Stawiennictwo na rozprawie sądowej.

Pytanie z dnia 09 września

Dzień dobry,
- czy "stawiennictwo osobiste obowiązkowe celem przesłuchania w charakterze strony - pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań" na wezwaniu sądowym sprawia, że muszę pojawić się na przesłuchaniu?
- czy druga strona może jakoś wykorzystać na moją niekorzyść fakt, że nie stawiłem się na przesłuchaniu?
- czy przy obecności innych dowodów (opinie biegłych), które są mi jednoznacznie przychylne, brak stawiennictwa może zaważyć i doprowadzić do przegranej sprawy? Czy pominięcie dowodu z przesłuchania sprawi, że sąd będzie musiał oprzeć się na pozostałych dowodach, by wydać wyrok?
- czy dowód z opinii biegłego sądowego i dowód z przesłuchania są sobie równe pod kątem wagi, czy jednak opinia biegłego jest istotniejsza dla sprawy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Dzień dobry, 1. Zgodnie z pouczeniem- sąd będzie mógł pominąć dowód z Pana przesłuchania. 2. Nie znając akt postępowania nie sposób tego ocenić. 3 i 4- sąd wyda orzeczenie na podstawie wszechstronnej oceny materiału dowodowego, zgodnej z zasadami prawidłowego rozumowania, wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 września 2024 14:06 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2024 14:06 Obejrzało: 20 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, niestety, ale odpowiem, że to zależy. Zależy od tego co strona postępowania ma do powiedzenia w sprawie, czy są jakieś kwestie wymagające wyjaśnienia, a sąd chciałby o nie spytać. Należy pamiętać, że to dana strona, która coś twierdzi, musi wykazać, że było tak a nie inaczej. Dowód z zeznań może w tym pomóc. Nie wiem o jakiego biegłego dokładnie chodzi i nie wiem o jaką sprawę chodzi; dowód z opinii biegłego jest bardzo ważny, ale pamiętajmy, to nie jest dowód idealny (opinie są w swojej treści różne, często zgłasza się zastrzeżenia, wnioski o wydanie opinii uzupełniającej czy przesłuchanie biegłego ustnie na rozprawie) - nie można między tymi dowodami postawić jakiegoś znaku równości bądź nie. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 września 2024 14:56 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2024 14:56 Obejrzało: 20 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.