Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko.

Pytanie z dnia 18 marca 2020

Dzień Dobry,

Od 31 lat wychowuje syna z porażeniem mózgowym czterokończynowym. Syn nie mówi, nie chodzi samodzielnie ,sam nie jest w stanie pokierować swoim postępowaniem, jest prze zemnie karmiony ,ubierany ,myty .Wszystkie podstawowe czynności robię za niego. Wymaga stałej całodobowej opieki, cierpi dodatkowo na epilepsje lekooporna. Ma upośledzenie w stopniu znacznym. Niezdolny do samodzielnej egzystencji. Syn ma rentę socjalna i zasiłek pielęgnacyjny. Ja jestem na rencie inwalidzkiej 3 grupa- częściowa niezdolność do pracy. Pobieram rentę w wysokości 717,00 zł netto .

Do tej pory nie należało mi się świadczenie pielęgnacyjne ze względu na pobieraną prze zemnie rente z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Co było wg mnie krzywdzące.

Dopiero Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26.06.2019 (syg. akt SK 2/17) stwierdził niekonstytucyjność ustawy o świadczeniach rodzinnych na podstawie art.17 ust.5 pkt1.

Ośrodek pomocy społecznej wystawił decyzje odmawiającą . W odmowie przywołał przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, że jeżeli pobieram rente z tytułu częściowej niezdolności do pracy to i tak nie należy mi się świadczenie pielęgnacyjne. Odmowa ta była sprzeczna z Konstytucją RP oraz przywołanym wyżej Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26.06.2019r (syg. akt SK 2/17), które ostatecznie weszło w życie w dniu 09.01.2020.
Po otrzymaniu decyzji odmawiającej przyznania mi świadczenia odwołałam się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO orzekło o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.


SKO stwierdza, że

"Postępowanie o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ma charakter wnioskowy, a wydanie decyzji w tym przedmiocie winno nastąpić po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Tymczasem w aktach sprawy brak jest jakichkolwiek dokumentów świadczących o zakresie sprawowanej opieki nad synem przez Dorotę Zdulską. Zabrakło ustaleń organu I instancji, z których wynikałoby, że wykonywanie czynności opiekuńczych wymaga przez stronę rezygnacji lub braku możliwości podjęcia pracy zarobkowej.
Niezbędne jest dokonanie szczegółowych ustaleń dotyczących zakresu sprawowanej przez stronę opieki nad synem a także jakie on ma ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Dopiero dysponując pełnym materiałem dowodowym organ I instancji będzie mógł ustalić czy charakter czynności opiekuńczych ,jakich wymaga syn strony wiąże się z wymogiem szczególnej dyspozycyjności opiekuna. Całokształt podniesionych wyżej zastrzeżeń powoduje, że niniejsza sprawa nie została należycie wyjaśniona i w związku z tym doszło do naruszenia przepisów art. 7, art. 77&1 i art. 107&3 K.p.a a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Proszę o pomoc . Decyzja z SKO jest ostateczna jednak mogę wnieść od niej sprzeciw w ciągu 14 dni od daty doręczenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy mam czekać na ruch OPSu w tej sytuacji?

Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić aby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne- jestem podwójnie poszkodowana i bezsilna .Proszę o pomoc

z poważaniem Dorota

Nie może Pani czekać, bo to termin zawity. Najrozsadniej by było gdyby Pani skorzystała z pomocy w sporządzaniu sprzeciwu do sądu powszechnego I złożyła wniosek o zwolnienie z kosztów I pełnomocnika z urzędu, bo bo tki

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 marca 2020 19:46 Zmodyfikowano dnia: 20 marca 2020 19:46 Obejrzało: 272 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.