świadczenie rehabilitacyjne
Pytanie z dnia 27 marca 2019
pracownik w 2018 r.przebywał 182 dni na L-4,potym terminie otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 6 m-cy który upływa 30.03.2019 r.Na początku m-ca marca poprosił o wypełnienie mu druku o dalsze świadczenie rehabilitacyjne,co uczyniłem jako pracodawca.Pracownik pracuje 20 lat.Chcę rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę 30 marca 2019 roku.Pracownik poinformował mnie że ma przyznane kolejne świadczenie na 6 m-cy.
Czy mój zamiar jest zgodny z prawem?.
Bartłomiej Skiba Radca prawny (Od 2010)
Kancelaria Radcy Prawnego Bartłomiej Skiba
Suraska 1 lok. 101, 15-093 Białystok
Jest zgodny z prawem. Wynika to z art. 53 par. 1 pkt. 1 lit. b KP. Warunkiem rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika jest upływ okresu ochronnego i utrzymująca się nadal niezdolność pracownika do pracy. Uprawnienie pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 53 § 1 KP trwa dopóty, dopóki pracownik nie stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Okres ochronny to łączny okres pobierania z tytułu niezdolności do pracy wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Pana pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne dłużej niż 3 m-ce więc może Pan z nim rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Art. 53 KP § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: 1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Jak wynika z wyroku SN z 10.11.1999 r., I PKN 350/99, OSNAPiUS 2001/6, poz. 198, przyczyną rozwiązania umowy na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. jest niezdolność do pracy trwająca przez okres pobierania zasiłku, a nie pobieranie zasiłku. Tak więc Pański zamiar jest zgodny z prawem. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.