Świadectwo pracy po likwidacji pracodawcy.
Pytanie z dnia 25 stycznia 2022
Pracodawca nie wystawił świadectwa pracy,firma już nie istnienie,wypisana jest też z KRS-u, jak uzyskać takie świadectwo ,gdzie się ubiegać?
Katarzyna Zalewska Adwokat (Od 2023)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska
Gen. Józefa Bema 11 lok. 82, 15-369 Białystok
Dzień dobry. Jeżeli pracodawca nie istnieje, wówczas należy wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy. Jak rozumiem nie jest możliwe już skontaktowanie się z zarządem firmy? Takie postanowienie Sądu zastępuje niejako świadectwo pracy. W tym celu należy złożyć wniosek, który będzie zawierał następujące elementy: 1) oznaczenie Sądu - będzie to sąd rejonowy wydział pracy (właściwy będzie sąd, na terenie którego praca była wykonywana lub sąd właściwy dla siedziby pracodawcy); 2) wskazać siebie jako wnioskodawcę (podać swoje dane, PESEL, adres); 3) wskazać zainteresowanego, czyli tego nieistniejącego pracodawcę (jego dane, numer KRS, adres); 4) nazwa pisma to: wniosek o ustalenie uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy; 5) wskazać, że z uwagi na niewydanie przez pracodawcę świadectwa pracy wnosi Pan/Pani o: a) ustalenie uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy obejmującego informacje dotyczące stosunku pracy wnioskodawcy: a. wnioskodawca był zatrudniony u pracodawcy (tu dane pracodawcy) w okresie od __ do ___ w wymiarze ___; b. w okresie zatrudnienia wnioskodawca wykonywał pracę ____ (tu wpisać swoje stanowisko pracy z umowy o pracę); c. stosunek pracy ustał w wyniku ___ (wpisanie z jakiego powodu stosunek pracy ustał); d. w okresie zatrudnienia wnioskodawca: wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze ____; korzystał z urlopu bezpłatnego w okresie od ___ do ____ z uwagi na ____ Dodatkowo należy wskazać informacje dotyczące czy wykorzystano urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, czy korzystano z ochrony stosunku pracy, czy wykorzystano zwolnienie od pracy (chodzi o dni wolne na dzieci do lat 14), czy wnioskodawca był niezdolny do pracy i przez jaki okres, czy odbył służbę wojskową w okresie ___, czy wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, czy wykorzystano dodatkowy urlop albo inne świadczenia, jakie są okresy nieskładkowe uwzględnianie przy ustaleniu prawa do emerytury lub renty, inne informacje. 6) Należy też wskazać jako dowód umowę o pracę, żeby wykazać prawdziwość podnoszonych przez siebie informacji, można wskazać również dowód ze świadków, czyli osób, które mogą potwierdzić okoliczności wskazane we wniosku. Należy także wskazać, kiedy świadectwo pracy powinno zostać wydane, dlaczego nie podjęto próby rozwiązania tej sprawy z pracodawcą w drodze polubownego rozwiązania sprawy. Obowiązkowo należy wskazać, dlaczego nie można wystąpić z pozwem o wydanie świadectwa pracy (tutaj trzeba opisać, że pracodawca nie istnieje, spółka jest wykreślona w KRS itp.). Należy także uzasadnić taki wniosek. Wskazane informacje powinny zostać zawarte we wniosku, żeby postanowienie sądu jak najlepiej odpowiadało treści świadectwa pracy. Warto podkreślić, że złożenie takiego wniosku do sądu nie wiąże się z ponoszeniem opłaty sądowej. W razie pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt. Z poważaniem, radca prawny Katarzyna Zalewska
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry, pozostaje wszczęcie sprawy w sądzie pracy o ustalenie uprawienia do otrzymania świadectwa pracy. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.