Świadek kradzieży w pracy.

Pytanie z dnia 20 maja 2021

Dzień dobry, 
ponad rok temu byłyśmy z koleżanką w pracy świadkami kradzieży (oprawa okularowa 600 zł). W tej sprawie złożyłyśmy zeznania na komendzie policji, są również nagrania z kamer. Dostałyśmy wezwanie na sprawę w sądzie do zeznań jako świadek. W firmie zatrudniona jest osoba która zajmuje się tematem kradzieży ( pan Wojciech W. ) Napisał on nam usprawiedliwienie nieobecności bo nie chciałyśmy zeznawać. Jednak od tamtej pory przyszły już dwa kolejne wezwania I raczej nie ominie nas ta wątpliwa przyjemność. Pytanie numer jeden to czy zeznawanie w sprawie oskarżonego jest przymusowe? Mieszkam w małym mieście, gdzie każdy się zna i wpływa to znacząco na moje poczucie bezpieczeństwa. Po drugie termin rozprawy wypada w dniu mojego urlopu, w którym to nie planowałam przebywać w miejscu zamieszkania/rozprawy. Pan Wojciech W. stwierdził że dyr regionalny powinien tym razem wystawić mi usprawiedliwienie nieobecności. Nie sądzę jednak że coś takiego wystarczy i obawiam się że zostaną wobec mnie wyciągnięte konsekwencje. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na tę rozprawę w dniu mojego urlopu czy raczej należałoby wpisać to jako godziny pracy? Jednak wtedy wiązałoby się to z przerwaniem urlopu a co za tym idzie oddaniem całego zaplanowanego czasu urlopowego? Proszę o poradę ponieważ Pan Wojciech W. który miał się zajmować tego typu problemami okazuje się bezużyteczny. 
pozdrawiam Kasia

Szanowna Pani, zeznawanie w charakterze świadka co do zasady jest obowiązkowe. To nie pracodawca wysyła Panią na rozprawę, a sąd Panią wzywa i nie są to godziny pracy. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, aplikant adwokacki Filip Majsterek

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 maja 2021 16:13 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 16:13 Obejrzało: 214 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Osoba wezwana na rozprawę w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może nałożyć grzywnę, a w dalszej kolejności przymusowo doprowadzić. Urlop w dniu rozprawy nie wpływa na obowiązek stawiennictwa. Natomiast wezwanie do obowiązkowego stawiennictwa jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, jeśli byłby to dzień pracy, a nie urlop.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 maja 2021 19:47 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 19:47 Obejrzało: 214 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.