Pytanie z dnia 07 listopada 2018
Świadek, który spisał testament ustny (2 miesiące po śmierci spadkobiercy) wydał go głównemu spadkobiercy. Ten zaś na tej podstawie wystąpił z wnioskiem o nabycie spadku. Czy świadek (świadkowie) zachował się prawidłowo? Zgodnie z art. 646 KPC powinien złożyć dokument w sądzie albo u notariusza. Czy takie postępowanie niesie ze sobą jakieś konsekwencje dla świadka, bądź też w kwestii ważności testamentu?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, tu istotne jest czy spisana treść testamentu ustnego została podpisana przez wszystkich świadków i czy spisano ją w odpowiednim terminie, a także czy istniała obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Sprawa wymaga analizy dokładnego stanu faktycznego. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień Dobry. Dokument, który świadek testamentu przekazał spadkobiercy właściwie nie jest testamentem - a jego zapisem. Nawet jednak gdyby przepis z art. 646 k.p.c. miał mieć do tego dokumentu odpowiednie zastosowanie to brak realizacji tego obowiązku przez świadka nie skutkuje sam w sobie nieważnością testamentu. Paragraf 2 art. 646 k.p.c. przewiduje co prawda grzywnę za brak realizacji obowiązku przesłania testamentu do Sądu ale ma to charakter dyscyplinujący, aby testament przesłać. Jeżeli w okolicznościach sprawy testament został już przesłany do Sądu to nie ma podstaw do karania świadka, mógłby on ewentualnie ponosić odpowiedzialność za szkodę, jaką osoba trzecia poniosła na skutek celowego nie przesłania testamentu do Sądu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.