Pytanie z dnia 17 kwietnia 2017

Szanowni Państwo,
Jak wiadomo, każda sprzedaż za pośrednictwem serwisu internetowego (np. Allegro) musi zostać rozliczona z Urzędem Skarbowym, ALE tylko w przypadku jeśli sprzedający sprzedał przedmiot po czasie krótszym niż 30 dni od jego nabycia. Jeśli sprzedamy przedmiot po czasie dłuższym niż 30 dni od jego nabycia, nie musimy się rozliczać, ale (z oczywistych względów) powinniśmy zachować paragon w razie ewentualnej konieczności złożenia wyjaśnień.

A oto i moje pytanie: Czy powyższa "zasada 30-stu dni" dotyczy również tzw. "kluczy" (kilkunastocyfrowych kodów) do aktywacji gier komputerowych na kontach w elektronicznych platformach, takich jak Steam, Uplay, itd.?

Pytam, gdyż taki właśnie "klucz" nie posiada fizycznej postaci, a więc się nie starzeje. Logicznie rzecz biorąc, "zasada 30-stu dni" nie powinna go obowiązywać, gdyż nie starzeje się, więc zawsze jest "nowy". Gdyby tak było faktycznie, ze sprzedaży takich "kluczy" należałoby rozliczać się zawsze, bez względu na to czy od nabycia klucza przez sprzedającego minęło 30 dni czy też nie... ale może się mylę i jest całkiem inaczej?


Z poważaniem,
Mateusz

Dzień dobry, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy (innych niż nieruchomości) przed upływem przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Innymi słowy musiałby Pan odczekać dla bezpieczeństwa 7 miesięcy od chwili nabycia klucza do momentu jego sprzedaży. Jednakże w przypadku gdyby obrót kluczami miał cel zarobkowy - czyli nabywanie kluczy nie następowałoby w celu zaspokojenia Pana potrzeb lecz wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży to działalność taka może zostać uznana za działalność gospodarczą i półroczny okres nie obowiązuje i zbycie tych kluczy zawsze będzie źródłem przychodów. Pozdrawiam Serdecznie!

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 kwietnia 2017 15:43 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2017 15:43 Obejrzało: 281 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.