Pytanie z dnia 20 lipca 2015
Szanowni Państwo,
jakiś czas temu złożyłam zażalenie na postanowienie Prokuratury o umorzeniu dochodzenia z art. 209kk. Są rejonowy uznał moje zażalenie i nakazał prokuraturze dokonanie określonych czynności. M.in. sprawdzenie mojej sytuacji finansowej, sprawdzenie sytuacji finansowej dłużnika alimentacyjnego, który pracuje na czarno, składa wyjaśnienia na policji że pracuje dorywczo. W aktach sprawy są natomiast jego smsy w który chwali się że zarabia 3 tys. zł, zignorowane oczywiście przez policję i prokuraturę. Dłużnik nie jest zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy, nie przedstawia zaświadczeń o odmowach zatrudnienia od pracodawców. Policja prowadząca dochodzenie nie sprawdza w ogóle takich okoliczności. Proszę o poradę jakie wnioski, dokumenty, czynności powinnam podjąć itp. by zmusić policje i prokuraturę do rzetelnego wyjaśnienia okoliczności mających wpływ na przebieg sprawy. Mam uzasdnione obawy że prokuratura tak naprawdę niczego nie sprawdzając zgodnie z zaleceniami sądu, ponownie umorzy postępowanie i zostanie mi juz tylko złożenie prywatnego pozwu. Jesli tak się stanie czy moge wystapic o przyznanie adwokata z urzedu ponieważ nie stać mnie będzie na zatrudnienie adwokata do napisania prywatnego aktu oskarżenia? Co powinnam zrobić gdy dostane ponowne umorzenie z Prokuratury.Nie chcę dać się zbyć i chcę doprowadzić sprawę konsekwentnie do końca, ponieważ wiem że dłużnik pracuje na czarno, ma dochody i może placić alimenty na dzieci, zasadzone w wysokości odpowiadającej minimum egzystencji tj. 500 zł. Uważam że to że ja pracuje, mam stałe źrodło dochodu i zadłużając się zaspokajam moim dzieciom podstawowe potrzeby życiowe oraz to że dłużnik tylko twierdzi że kocha swoje dzieci i jakby mógł to by płacił, oraz to że kupuje dzieciom cukierki czy zabiera na basen nie zwalnia go z obowiązku łożenia na ich utrzymanie. Pieniądze potrzebne są dzieciom na zakup jedzenia, ubrań, zapłate rachunków. Będę wdzięczna za porady związane z tym jak nie dać się nie zbyć i doprowadzić do tego by ukarano sprawce, bo jak licze przestraszy go to i zacznie spełniać swój obowiązek alimentacyjny, tak jak nakazał to sąd rodzinny prawomocnym wyrokiem sądu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Może Pani składać wniosku dowodowe, o przeprowadzenie konkretnych czynności. W razie odmowy może Pani zażalać takie postanowienia. Może się Pani ubiegać o pełnomocnika z urzędu do prowadzenia sprawy. Ewentualnie może Pani dochód pozwala na uzyskanie świadczeń z FA?
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Witam, dziękuję za odpowiedź. Alimenty z FA moim dzieciom nie przysługują bowiem przekraczam ustanowione w 2007 r. kryterium dochodowe. Do kogo mogę wysłać wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu? Do prokuratury nadzorującej dochodzenie? Czy do Sądu Rejonowego? I czy w niosek o dokonanie kilku różnych czynności może być w jednym piśmie czy kilku osobnych? Czy mogę wystąpić np z wnioskiem o przesłuchanie podejrzanego w chrakterze siadka w celu podania przez niego aktualnego, prawdziwego miejsca zamieszkania? Już kilka razy oświadczył na policji że mieszka pod nieistniejącym adresem. Niestety nie były to zeznania. W jaki inny sposób mogę ustalić adres zamieszkania dłużnika. Policja twierdzi także że wniosek Komornika złożony w trybie art. 1086 kpc nie stanowi podstawy do rejestracji poszukiwań w policyjnym systemie informacyjnym, zgodnie podobno z §6 ust. 3 pkt 4 Zarządzenia nr pf-670/11 Komendanta Głównego Policji z dnia 07 czerwca 2011 r. w sprawie prowadzenia przez Policje poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości, które weszło w życie w dniu 22 czerwca 2011 r. I jescze jedno pytanie, Komornik twierdzi że nie może wystąpić zgodnie z art. 761 kpc do poczty i zapytać na jaki adres matka dłużnika alimentacyjnego wysyła do niego paczki, gdyż jest to objęte tajemnicą korespondencji. Czy tajemnica korespondencji obejmuje także podanie samego adresu na jaki wysyła ktoś przesyłki do wskazanego z imienia i nazwiska adresata? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.