Pytanie z dnia 06 marca 2023

Szanowni Państwo,
Mam pewien problem i potrzebuję porady co zrobić w takiej sytuacji.
Chodzi mi o to dziadek ma odłożoną pewną sumę pieniędzy niecałe 100 tys. Już dawno w 2010 roku dopisał mnie do konta jako współwłaściciela konta, żebym po jego śmierci wypłacił te pieniądze kupił za nie grób i zorganizował mu pogrzeb. Jakieś 3 lata temu zamknęliśmy, to konto w banku i za sugestią bankiera przelaliśmy środki na moje indywidualne konto. Przy obecnych cenach grobów to nie tak dużo. Chciałem iść z dziadkiem kupić grób, ale nie za bardzo da się z nim na tematy śmierci i pochówku rozmawiać, a tym bardziej iść coś załatwić za jego życia.
I tutaj pytanie czy taki zabieg wystarczy, żeby te pieniądze uchronić przed tym żeby babcia i ciocia nie położyły na nich rąk ? Dziadkowie mają wykupiony grób i wymurowany, ale babcia poszła i załatwiła z księdzem, że nikt poza nią i ciocią nie może być pochowany. Zresztą chyba przez te wszystkie sytuacje dziadek nie chciałby być pochowany tam gdzie babcia. Babcia jest chora na schizofrenie a ciocia wykorzystuje jej chorobę i manipuluje nią dla osiągnięcia własnych korzyści.
Majątek jaki dziadkowie posiadali to mieszkanie które 10 lat temu przepisali na mnie w formie dożywocia jak babcia była jeszcze lepszego zdrowia psychicznego. Innego majątku nie posiadają.
Tak się z mamą zastanawiamy jak najlepiej było by zrobić. Ciocia nie odpuści bo jest wściekła, że dziadkowie lata temu jak babcia była zdrowsza psychicznie przepisali na mnie mieszkanie w formie dożywocia. Miał dziadek iść do notariusza złożyć testament w którym wydziedzicza ciocie i babcie, ale słabo się do tego zabiera. Ma już 83 lata jest coraz słabszy i pytanie czy taki sposób jak zrobiliśmy że pieniądze dziadka są na rachunku jest skutecznym zabezpieczeniem ich ? Czy dobrze było by coś jeszcze zrobić ?

Sz.Panie Wklejam fragment artykułu na ten temat. Rachunek wspólny po śmierci współposiadacza Śmierć jednego ze współposiadaczy rachunku bankowego może być przyczyną pewnych problemów związanych z możliwością wypłaty zgromadzonych na koncie pieniędzy. Będzie tak przede wszystkim wtedy, gdy zmarły nie pozostawił po sobie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Część banków przyjmuje, że śmierć jednego ze współposiadaczy jest przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy i zamknięcie istniejącego konta. Przed podpisaniem umowy o otwarcie i prowadzenie rachunku warto więc zapytać bankiera, czy taka możliwość została przewidziana w danej umowie. Jeśli tak, to środki zgromadzone na rachunku bankowym co prawda nie przepadają, ale w zależności od kwestii spadkowych mogą one zostać zamrożone do czasu wypełnienia wszelkich formalności. Brak zapisu o możliwości rozwiązania umowy nie oznacza jednak, że po śmierci jednego ze współwłaścicieli drugi będzie miał nieograniczony dostęp do wszystkich środków pieniężnych. W zależności od regulaminu danego banku konto będące współwłasnością może zostać podzielone po śmierci jednego ze współwłaścicieli, drugi otrzyma odpowiedni udział, co oznacza, że pewna część środków zostanie przekazana mu do swobodnego dysponowania, część jednak będzie podlegała dziedziczeniu (z tej części nie będzie można korzystać). Śmierć współposiadacza konta a prawo spadkowe Środki pieniężne zgromadzone na jakimkolwiek rachunku bankowym wchodzą w skład spadku, a to oznacza, że podlegają dziedziczeniu testamentowemu lub ustawowemu. Bez względu na to, czy spadkodawca pozostawił po sobie oświadczenie ostatniej woli, do czasu załatwienia formalności spadkowych konto bankowe zmarłego zostaje zamrożone. Udostępnienie pieniędzy będzie możliwe wyłącznie na wniosek uprawnionego spadkobiercy, który okaże w banku zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia (jeśli potwierdzenie praw do spadku nastąpi przed notariuszem) albo odpis prawomocnego postanowienia sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku (gdy potwierdzenie praw do spadku nastąpi przed sądem). Bez ww. dokumentów bank nie może otworzyć konta i przekazać środków finansowych żadnemu ze spadkobierców. Sz.Panie Dla uniknięcia późniejszych problemów po śmierci dziadka radzę wybrać pieniądze zgromadzone na wspólnym rachunku. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 marca 2023 13:15 Zmodyfikowano dnia: 6 marca 2023 13:15 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.