Pytanie z dnia 27 września 2016

Szanowni Państwo,

proszę o bezpłatną pomoc prawną – poradę czy została zasiedziana służebność przejścia.

Jesteśmy właścicielami lokali użytkowych położonych na III piętrze budynku ( osobna księga wieczysta na wszystkie lokale jako całość). Wejście do lokali znajduje się poprzez klatkę schodową budynku położonego obok, który łączy z naszym przewiązka położona na III piętrze. Oba budynki mają odrębne księgi wieczyste. Kiedyś obydwa te budynki miały po dwa pietra i nie były w żadne sposób połączone. W latach 60-tych dobudowano III piętro na obydwu budynkach i połączono ich III pietra przewiązka. Od tamtej pory użytkownicy lokali na III piętrze naszego budynku (które dzisiaj należą do nas) korzystali z wejścia poprzez klatkę schodową budynku przyległego do nas.

Do naszych lokali prowadzi jeszcze jedno wejście – poprzez klatkę schodową w naszym budynku ale nie było ono nigdy użytkowane. 10 lat temu poprzedni właściciel naszych lokali procesował się ze wspólnotą mieszkaniową naszego budynku o możliwość korzystania również z tej klatki, ale sprawę przegrał, również w sądzie apelacyjnym. Sad argumentował to tym ze przejście przez sąsiedni budynek było od początku zamierzeniem architekta projektującego nadbudowę II pięter na obydwu budynkach, dlatego zbudowano przewiązkę. Ponadto pod naszymi lokalami użytkowymi znajdują się zwykle mieszkania i korzystanie z klatki przez klientów naszych biur byłoby dla mieszkańców uciążliwe. Wyrokiem tym sad zakazał wiec korzystania z tej klatki i mieszkańcy zamknęli ją, dając jedynie klucz na wypadek ewakuacji.

Właściciele przyległego budynku i klatki schodowej, z ktorej do tej pory od lat 60-tych korzystano i korzystalmy również my, skierowali do nas w zeszłym tygodniu pismo z informacją, że ze za 3 miesiące zamkną kratą przejście łączące obydwa budynki i wyłącza klatkę z możliwości użytkowania przez nas. Tym samym odetną nas od świata, gdyż z drugiej klatki na mocy wyroku sądu nie możemy korzystać. Chcemy skierować sprawę do sadu o zasiedzenie służebności przejścia przez te klatkę w sąsiednim budynku. Czy mamy szansę to wygrać?

Góry dziękuje za pomoc.

Z powazaniem

Ewelina

Szanowna Pani, co do zasady służebność przejścia przez klatkę schodową może podlegać zasiedzeniu, a podstawę ku temu stanowi art. 172 w zw. z art. 292 kodeksu cywilnego. Tym samym, z treści art. 172 k.c. wynika, że do nabycia w drodze zasiedzenia prawa własności nieruchomości konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: samoistnego posiadania oraz upływu czasu 20 lub 30 lat (w zależności od dobrej lub złej wiary). Z art. 336 kodeksu cywilnego wynika ponadto, że posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto postępuje z rzeczą jak właściciel, o czym świadczą okoliczności dostrzegalne dla innych osób, wyrażając tym samym wolę wykonywania względem niej prawa własności. Odpowiedź na Pani pytanie co do zasadności złożenia wniosku o zasiedzenie służebności mogłaby zostać udzielona jedynie po uzyskaniu gruntownej wiedzy co do stanu faktycznego w tej sprawie, przede wszystkim w zakresie ustalenia, czy władali Państwo tą częścią nieruchomości jako właściciele, tj. czy byli Państwo posiadaczami samoistnymi, co jest jednym z warunków zasiedzenia. Bez spełnienia tego warunku nie będzie można bowiem uznać, iż doszło do zasiedzenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 września 2016 22:51 Obejrzało: 189 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.