Tracza antykryzysowa. Ogłoszenie upadłości.
Pytanie z dnia 01 kwietnia 2020
Witam jak wielu przedsiębiorców zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości ,prowadzę działalność jednoosobową zatrudniam kilku kierowców na umowy zlecenie i spedytora umowa o pracę . Oczywiście busy 5 szt w leasingach , dodatkowo prowadzę gospodarstwo rolne , moje pytanie jakie skutki prawne ma ogłoszenie upadłości co dzieje się z leasingami w takiej sytuacji , moje zobowiązania to kredyt ponad 100000 PLN firmowy . Mam wielu wielu wierzycieli zalegają mi około 200000 PLN ale już ogłaszają upadłość nie ma możliwości windykacji . Dodatkowe tynie czy czy obie działalności mogą być powiązane w przypadku mojego bankructwa komornik lub inny windykator ma prawo zająć mój majątek z działalności rolnej dom,maszyny , ziemię ?
Krzysztof Lange Radca prawny (Od 2004)
Lange Kancelaria Prawna Spółka Partnerska Radcowie Prawni
Dominikańska 9, 87-100 Toruń
Dzień dobry, skutkiem ogłoszenia upadłości jest likwidacja majątku przedsiębiorcy, postawienie w stan wymagalności wszystkich zobowiązań związanych z tą działalnością (a zatem również trwających i spłacanych umów leasingu) oraz spłata z tak pozyskanych środków wszystkich Pańskich wierzycieli wg ustawowych proporcji. Różnica pomiędzy upadłością przedsiębiorcy a konsumenta polega na tym, że ta pierwsza nie zawsze kończy się ostatecznym oddłużeniem (może stanowić tylko pierwszy etap takich działań). Jeżeli prowadzi Pan jednoosobową działalność to w zasadzie odpowiada Pan całym swoim majątkiem za zobowiązania a zatem cały Pański majątek będzie podlegał egzekucji. Przypominam również, że wg aktualnych przepisów ma Pan 30 dni na złożenie takiego wniosku licząc od dnia powstania stanu niewypłacalności. Pytanie jednak czy nie warto by było w pierwszej kolejności podjąć działań zmierzających do restrukturyzacji zobowiązań. W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu tel.
Podziękowałeś prawnikowi
Mateusz Uldynowicz Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Mateusz Uldynowicz
Niemcewicza 26/407, 71-520 Szczecin
Przedmioty leasingu nie są Pana własnością, więc nie wejdą do masy upadłości. W przypadku upadłości prawdopodobnie będzie likwidowany cały Pana majątek.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.