Ubliżanie i straszenie

Pytanie z dnia 22 sierpnia 2019

Witam. Od 3 miesięcy jakiś mężczyzna, który mieszka na mojej ulicy gdy mnie widzi ubliza mi oraz grozi, że mnie uderzy, że mam się stąd wynosić, co robić? Zaczynam się go bac, czy idąc na policję muszę mieć jakieś dowody? Niestety nigdy nikogo nie ma w pobliżu, jedyna osoba która to słyszała to znajomy z którym rozmawialam przez telefon. Jakie mam prawa? Proszę bardzo o pomoc.

Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek, a więc musi się Pani udać na Policję. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 sierpnia 2019 13:24 Zmodyfikowano dnia: 23 sierpnia 2019 13:24 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli obawa ma charakter realny i uzasadniony, to należy rozważyć złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie (na Policji lub w Prokuraturze). Pierwszym dowodem w sprawie zapewne będę zeznania zawiadamiającego przyjęte przez organ ścigania wraz z samym zawiadomieniem lub niezwłocznie po jego złożeniu. Stąd też na samym początku sprawy nie jest konieczne bardzo szerokie, własne zgromadzenie materiału dowodowego – z tym że, uwzględniając przedstawiony, krótki opis stanu faktycznego, warto od razu rozważyć zgłoszenie dowodu z zeznań świadka w osobie znajomego, który miał słyszeć inkryminowane treści. Zasadnym jest także zwrócenie uwagi, czy w miejscach, do których dochodzi do opisywanych sytuacji, znajduje się monitoring wizyjny. W samym postępowaniu przygotowawczym (dochodzeniu/śledztwie) pokrzywdzony ma status strony – co za tym idzie przede wszystkim przysługuje mu prawo zgłaszania wniosków dowodowych, udziału w określonych czynnościach procesowych, jak i uprawniony jest on do złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania przygotowawczego (jeżeli postanowienie takie zostanie wydane).

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 sierpnia 2019 16:16 Zmodyfikowano dnia: 25 sierpnia 2019 16:16 Obejrzało: 378 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.