Uchwała wspólnoty mieszkaniowej.

Pytanie z dnia 03 marca 2021

Witam,
tam, gdzie mieszkam (mam mieszkanie własnościowe) mamy wspólnotę (również powołany zarząd). Kilku mieszkańców wpadło na pomysł, żeby założyć na osiedlu monitoring. Zostało to zgłoszone do zarządu. Wielu mieszkańców jest jednak przeciwna temu zabiegowi ze względów na koszty jakie będziemy za to ponosić. Czy jest jakaś uchwała odnośnie tego, że do założenia monitoringu (to inwestycja a nie utrzymywanie nieruchomości) uchwała musi zostać przyjęta za zgodą KAŻDEGO mieszkańca, a nie większością głosów? Jak można się uchronić od ponoszenia takich kosztów?

Witam. W takim wypadku wspólnota podejmuje uchwałę zwykłą większością udziałów. Jeśli zostanie prawidłowo podjęta, to nie ma możliwości, aby niezadowoleni właściciele lokali mogli się wyłączyć z finansowania. Środki na monitoring będą pochodzić z ogólnego funduszu remontowego, chyba że wspólnota posiada inne fundusze. Zgodnie z ustawą o własności lokali: Art. 23 [Tryb uchwał właścicieli] 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Jeśli niektórym właścicielom uchwała się nie podoba, to mają możliwość: Art. 25 [Zaskarżenie uchwały] 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. 1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. 2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 marca 2021 22:11 Zmodyfikowano dnia: 3 marca 2021 22:11 Obejrzało: 380 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, uchwała w sprawie wykonania inwestycji oraz sposobu jej sfinansowania wymaga podjęcia uchwały, do jej podjęcia wymagana jest zgoda większości, tj. właścicieli mających ponad 50 % udziałów w nieruchomości wspólnej (chyba ze u Państwa na wspólnocie podjęta była uchwała w sprawie liczenia głosów wg innych zasad niż wg udziałów), zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali nie jest wymagane uzyskanie zgody każdego z właścicieli, zasady ponoszenia kosztów powinny być określone w uchwale, jeżeli Pan lub inni właściciele nie będziecie akceptować podjętej uchwały to przysługuje wam prawo do zaskarżenia uchwały do sądu w terminie 6 tygodni od otrzymania informacji o jej podjęciu (zakładam że w obecnych warunkach głosowanie odbędzie sie korespondencyjnie). Z doświadczenia mogę stwierdzić że najlepszym rozwiązaniem jest przedyskutowanie tematu na forum mieszkańców z udziałem zarządu i uzyskanie jak najpełniejszej informacji o planowanej inwestycji i jej kosztach (w tym nie tylko kosztów samej inwestycji ale też jej eksploatacji - serwis, koszty obsługi itp) oraz obciążeniu na każdego mieszkańca i dotarcie z tymi informacjami do jak największej grupy, często właściciele nie zdają sobie sprawy, że to na nich spoczywa ciężar sfinansowania inwestycji i jej utrzymania

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 marca 2021 09:10 Zmodyfikowano dnia: 4 marca 2021 09:10 Obejrzało: 375 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.