udział w kamienicy z gruntem

Pytanie z dnia 07 kwietnia 2019

Witam.
Chciałbym kupić część kamienicy wraz z wspólnym gruntem. Obecnie Udział tam mają 3 podmioty (45% sprzedający,45% mieszkanie na piętrze,10% miasto-lokal komunalny)-zarządzany przez wspólnotę.Dom jest wpisany do ewidencji zabytków i tu mam kilka pytań:
-czy przy zakupie wiąże się to z jakimiś dodatkowymi procedurami?
-czy konserwator może nakazać wykonanie kosztownych remontów np(dachu,elewacji itp) jeżeli nie ma zgody wszystkich właścicieli?
-gdzie znajdę informację o ograniczeniach lub korzyściach wynikających z tego, że budynek jest zabytkiem
-czy konserwator może posiadać plany budynku jak powinien on wyglądać po remoncie.

W odpowiedzi na pytanie informuję, że: 1) Gminie przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, w związku z czym sprzedaż nieruchomości następuje etapami. W pierwszej kolejności zawierana jest warunkowa umowa sprzedaży nieruchomości, która podlega zgłoszeniu uprawnionemu. W Uprawniony ma prawo skorzystać z prawa pierwokupu w terminie miesiąca. W przypadku nieskorzystania z prawa pierwokupu zawierana jest umowa przeniesienia prawa własności nieruchomości. 2) Konserwator w zarządzeniach pokontrolnych może nakazać wykonanie określonych w decyzji prac. Decyzja jest wiążąca dla wszystkich współwłaścicieli. Niewykonanie obowiązków określonych w decyzji pokontrolnej może wiązać się z zawiadomieniem prokuratury lub policji o możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Konserwator zabytków może również wydać decyzje nakazującą prac konserwatorskich lub budowlanych. W przypadku niewykonania decyzji konserwator może doprowadzić do wykonania zastępczego, kosztami obciążając właścicieli nieruchomości. 3) Kwestie związane z ograniczeniami, obowiązkami określone są między innymi w: ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków; Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 sierpnia 2017 r. w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków; Prawo budowlane; Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; Ustawa o gospodarce nieruchomościami; Ustawa o finansach publicznych. 4) W przypadku remontu budynku wpisanego do rejestru zabytków, wymagającego pozwolenia na budowę projekt podlega zatwierdzeniu nie tylko przez Inspektora Nadzoru Budowlanego ale również przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na wszystkie Pana pytania zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 kwietnia 2019 23:02 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2019 23:02 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.