Udział w spadku.
Pytanie z dnia 31 marca
Po smierci mamy jestem spadkobierca 1/6 mieszkania. Pozostale: 4/6 ma mama i 1/6 siostra. Nie chce tego spadku, nie zdazylem zlozyc dokumentow w ciagu 6 miesiecy od smierci (nie wiedzialem ze tak trzeba). Ja tam nie mieszkam od 40 lat.
Co jesli mama i siostra zaczna zalegac z oplatami czynszowymi? Czy ktos moze na mnie przezucic ich dlugi za ich czynsz? W jakim stopniu, w jakim % moga takie dlugi na mnie zostac nalozone?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Jako współwłaściciel odpowiada Pan za opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku powstania zadłużenia może Pan zostać zobowiązany do ich zapłaty. 2. Odpowiedzialność jest solidarna, a co za tym idzie wierzyciel może wybrać dłużnika (może to być Pan), od którego domagać się będzie spłaty całości długu. Dopiero po dokonaniu zapłaty będzie Pan mógł skierować roszczenie o regresowe o zwrot proporcjonalnej części kwoty do pozostałych współwłaścicieli (w proporcji do ich udziałów). 3. Rozwiązaniem sytuacji jest albo sprzedaż udziału w spadku, albo przeprowadzenie postępowania o dział spadku (na wniosek do sądu albo przed notariuszem), w którym przekaże Pan swoje udziały współwłaścicielom. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Julita Kopeć Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Julita Kopeć
Warszawska 29/2 (I piętro), 25-518 Kielce
Dług obciąża Pana w stosunku do posiadanego udziału. Można ewentualnie spróbowac sprzedać swój udział aby wyzbyć się "problemu".
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.