Udziały w spółce.

Pytanie z dnia 22 czerwca 2020

Witam, w 2018 byłam wspolnikiem
Społki cywilnej , udział 50 procent, drugim udziałowcem był mój ojciec, do tej pory nie otrzymałam wynagrodzeni za ten czas 400 tys złotych , gdyz sprawy się pokomplikowaly , ojciec rozwodzi się z matką i wyrzucił mnie ze społki , pod grozbami nakazał mi podpisac ze wychodzę ze spolki. Czy jest w ogole szansa na odzyskanie tych 400 tyś? Czy sprawa z góry jest przegranq?

Dzień dobry. Czy posiada Pani pismo, które podpisała?

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2020 10:59 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2020 10:59 Obejrzało: 548 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że być może istnieją szanse odzyskania pieniędzy (lub ich części). W dużej mierze zależy to od tego jakie jest źródło Pani wierzytelności. Jeżeli w istocie jest to zaległe wynagrodzenie, to szanse na jego odzyskanie będą większe. Natomiast ze względu na biegnące terminy przedawnienia roszczeń z pewnością należy podjąć kroki prawne jak najszybciej. Prawdopodobnie istnieje także szansa na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które Pani podpisała ze względu na groźbę. W swojej praktyce zajmuję się tego typu sprawami. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2020 12:28 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2020 12:34 Obejrzało: 544 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Samo oświadczenie że "wychodzi" Pani ze spółki jeszcze nie oznacza, że nie należy się Pani wynagrodzenie. Wszystko zależy od tego, jak skonstruowana była umowa spółki cywilnej, w której Pani uczestniczyła od 2018 r. Jeśli pod groźbą zrzekła się Pani roszczeń wobec ojca (np. tych 400 tys. zł), a zgodnie z umową powinna Pani otrzymać swoje wynagrodzenie, to zgodnie z art. 87 Kodeksu cywilnego: "Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe". Tym samym może Pani złożyć ojcu pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków tego pisma, które pod groźbą Pani złożyła. Proszę jednak pamiętać, że do złożenia takiego oświadczenia przepisy przewidują termin: 1 rok od chwili, kiedy stan obawy ustał (czyli kiedy przestała Pani obawiać się o to, czym groził Pani ojciec, wymuszając złożenie oświadczenia o wyjściu ze spółki cywilnej).

Odpowiedź nr 3 z dnia 22 czerwca 2020 12:43 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2020 12:43 Obejrzało: 542 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.