Udziały w spółce.
Pytanie z dnia 22 czerwca 2020
Witam, w 2018 byłam wspolnikiem
Społki cywilnej , udział 50 procent, drugim udziałowcem był mój ojciec, do tej pory nie otrzymałam wynagrodzeni za ten czas 400 tys złotych , gdyz sprawy się pokomplikowaly , ojciec rozwodzi się z matką i wyrzucił mnie ze społki , pod grozbami nakazał mi podpisac ze wychodzę ze spolki. Czy jest w ogole szansa na odzyskanie tych 400 tyś? Czy sprawa z góry jest przegranq?
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Dzień dobry. Czy posiada Pani pismo, które podpisała?
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że być może istnieją szanse odzyskania pieniędzy (lub ich części). W dużej mierze zależy to od tego jakie jest źródło Pani wierzytelności. Jeżeli w istocie jest to zaległe wynagrodzenie, to szanse na jego odzyskanie będą większe. Natomiast ze względu na biegnące terminy przedawnienia roszczeń z pewnością należy podjąć kroki prawne jak najszybciej. Prawdopodobnie istnieje także szansa na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które Pani podpisała ze względu na groźbę. W swojej praktyce zajmuję się tego typu sprawami. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Wojciech Detyna Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Detyna
Kołłątaja 10/8, 45-064 Opole
Samo oświadczenie że "wychodzi" Pani ze spółki jeszcze nie oznacza, że nie należy się Pani wynagrodzenie. Wszystko zależy od tego, jak skonstruowana była umowa spółki cywilnej, w której Pani uczestniczyła od 2018 r. Jeśli pod groźbą zrzekła się Pani roszczeń wobec ojca (np. tych 400 tys. zł), a zgodnie z umową powinna Pani otrzymać swoje wynagrodzenie, to zgodnie z art. 87 Kodeksu cywilnego: "Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe". Tym samym może Pani złożyć ojcu pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków tego pisma, które pod groźbą Pani złożyła. Proszę jednak pamiętać, że do złożenia takiego oświadczenia przepisy przewidują termin: 1 rok od chwili, kiedy stan obawy ustał (czyli kiedy przestała Pani obawiać się o to, czym groził Pani ojciec, wymuszając złożenie oświadczenia o wyjściu ze spółki cywilnej).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.