umowa dzierżawy gruntu rolnego
Pytanie z dnia 03 lipca 2019
Witam. Dzierżawimy z mężem od 10 lat grunt rolny na podstawie umowy do VIII tego roku. Mieliśmy zamiar odkupić go przed zakończeniem umowy, niestety zmarła żona właściciela gruntu (współwłasność). Sprawa spadkowa nie zdąży się rozstrzygnąć do sierpnia (jest dwóch synów). Chcemy przedłużyć umowę, aby w czasie jej trwania właściciel uregulował spadek i nie byłoby przeszkód do kupna gruntu. Jak sporządzić teraz umowę? Synowie i właściciel wyrażają na nią zgodę. Co powinno być w niej zawarte, kto powinien ją podpisać, gdzie najlepiej ją poświadczyć, aby właściciel nie miał w KRUS problemów. Dziękuję.
Marcin Bagiński Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bagiński
Jęczmienna 10/8, 53-507 Wrocław
Szanowna Pani, Jeżeli nie ma sporu pomiędzy spadkobiercami sprawy spadkowe można rozwiązać poprzez notarialne poświadczenie dziedziczenia i dalej notarialny dział spadku. Dzięki temu postępowanie spadkowe może zostać zakończone do sierpnia. Jeżeli pomiędzy spadkobiercami nie ma zgody bądź ma Pani inne pytania w sprawie zapraszam do kontaktu. Możemy udzielić Pani kompleksowej pomocy prawnej we Wrocławiu. Marcin Bagiński radca prawny +48 607 033 315 www.radcabaginski.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Łukasz Brzozowski Radca prawny (Od 2011)
Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Brzozowski
Rzymowskiego 30 lok. 314 A, 02-697 Warszawa
Umowę podpisują wszyscy współwłaściciele nieruchomości gruntowej tj. mąż zmarłej oraz synowie. W umowie powinna zostać opisana sytuacja prawna współwłaścicieli, tzn. że są spadkobiercami i jaki udziały im przysługują oraz że nie są znani inni spadkobiercy. Mąż zmarłej ma udział w nieruchomości 1/2 plus udział w spadku (1/3) dwaj synowie również po 1/3 po matce. Oczywiście to przy założenia że nie ma np. testamentu lub innych spadkobierców, lub nie odrzucają spadku. Jeżeli dziedziczy tylko mąż i dwaj synowie to udziały w nieruchomości są następujące: mąż 4/6, synowie po 1/6. Do umowy należy dołączyć kopię odpisu aktu zgonu. Umowę należy poświadczyć u notariusza lub wójta.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.