Pytanie z dnia 06 marca 2017

Umowa na okres próbny od maja, zawarta w marcu - anulowanie takiej umowy, jak to wygląda, czy trzeba iść do "pracy" u owego pracodawcy czy można rozwiązać taką umowe przed rozpoczęciem pracy.

Jeśli chodzi o określenie w takim wypadku długości okresu wypowiedzenia jednoznacznie wskazać należy, że o ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, to ma „zerowy” staż pracy i przysługuje mu wypowiedzenie 2 tygodniowe. Jednak w przypadku umowy o pracę na okres próbny obowiązują inne okresy wypowiedzeń, niż w umowach "zwykłych", tj. 3 dni, gdy okres próbny miałby trwać 2 tygodnie, 1 tydzień, gdy umowa miała zostać zawarta na okres ponad 2 tygodnie lub 2 tygodnie, gdy umowa miałaby trwać 3 miesiące. Dlatego w tym wypadku należy złożyć pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem ustawowego okresu, określonego umową i art. 34 KP.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 marca 2017 14:45 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, umowę można zawsze rozwiązać za porozumieniem stron. Gdyby jednak nie doszło do porozumienia, to można ją rozwiązać za wypowiedzeniem, albo bez wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi: 1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie; 3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. A więc można ją wypowiedzieć jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem wykonywania pracy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 marca 2017 14:47 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.