Umowa na zakup nieruchomości z pośrednictwem nieruchomości.

Pytanie z dnia 20 lutego 2020

Szanowni Państwo,
Poszukuje nieruchomości na rynku pierwotnym I korzystam z ofert pośredników. W celu omówienia 2 ofert umówiłam się z pośrednikiem, prze telefon, pośrednik nie chciał udzielić informacji o jakiej inwestycji jest mowa.
Na spotkaniu nie chciał jednak przedstawiać ofert bez podpisania umowy, która niestety podpisałam. Poniżej napiszę treść umowy bez moich danych oraz danych pośrednika:

Przedmiot umowy (1)
Klient oświadcza, iż jest wstępnie zainteresowany nabyciem nieruchomości z bazy pośrednika na własną rzecz lub/I osoby przez niego wskazanej, i w związku z tym zleca Posrednikowi pośrednictwo przez które należy skojarzenie stron potencjalnej transakcji.

Zobowiązania pośrednika (2)
1. Pośrednik zobowiązuje się do wykonywania dla klienta czynności zmierzających do nabycia nieruchomości przez klienta w tym także przedstawienia stanu prawnego nieruchomości oraz procedury związanej z nabyciem nieruchomości A także określeniem dla klienta związanych z tym kosztów transakcyjnych.
2. Na życzenie klienta pośrednik zapewni również obsługę organizacyjną transakcji w Kancelarii Notarialnej, dokonanie wraz z klientem omówienia dokumentacji, umów, księgi wieczystej.
3. Pośrednik odpowiada za prawidłowości transakcji w zakresie w jakim w niej uczestniczy.
4. Pośrednik może wykonywać czynności pośrednictwa na rzecz obu stron transakcji, na co klient niniejszym wyraża zgodę.

Wynagrodzenie pośrednika (3)
1. Z tytułu pośrednictwa w nabyciu nieruchomości, klient zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi na zasadach określonych w niniejszym paragrafie wynagrodzenia 2 wysokości 3% brutto ostatecznej ceny brutto sprzedaży nieruchomości.
Wynagrodzenie dla pośrednika w wysokości określonej pkt 3 ust.1 zostanie zapłacone w terminie 7 dni od dnia zawarcia przez klienta umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, lub podpisania umowy deweloperskiej, na podstawie faktury wystawionej przez pośrednika.
3. Pośrednikowi przysługuje prawo zatrzymania wynagrodzenia o którym mowa w ust.1 w sytuacji, gdy pomimo zawartej umowy przedwstępnej lub deweloperskiej nie dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości. W takim przypadku zapłacona kwota stanowić będzie ryczałtowe wynagrodzenie pośrednika za wykonywaną pracę i poczynione nakłady w związku z realizacją niniejszej umowy.
4. W przypadku, gdy zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości nie zostanie sporządzone umowa przedwstępna, całość wynagrodzenia zostanie zapłacona pośrednikowi na podstawie faktury wystawionej przez pośrednika, w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
5. Klient i pośrednik ustalają, że w przypadku każdorazowej prezentacji nieruchomości, sporządzany będzie protokół z prezentacji nieruchomości podpisywany przez klienta i pośrednika, który po nabyciu przez klienta nieruchomości stanowi podstawę roszczenia przez pośrednika wynagrodzenia określonego w pkt.3. Wzór protokołu z prezentacji nieruchomości stanowi załącznik załącznik do niniejszej Umowy, natomiast prezentacja mailowa odbywa się tylko na wyraźne życzenie klienta.

Kary umowne (4)
1. W przypadku zawarcia transakcji za skojarzonym sprzedającym z pominięciem pośrednika, klient będzie zobowiązany do zapłaty prowizji wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wymagalnosci prowizji do dnia jej zapłaty.

Zobowiązania klienta( 5)

Klient zobowiązuje się do przekazania pośrednikowi kopii przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości oraz okazania pośrednikowi oryginałów tych umów w celu prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia należnego pośrednikowi. W przypadku nie wykonania tego zobowiązania przez klienta pośrednik wyliczy wynagrodzenie według przekazanej klientowi ceny zgłoszonej przez zbywcę.

Wypowiedzenie umowy (6)
1. Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2. Każdej że stron przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. W przypadku zakupu przez klienta nieruchomości przy której pośrednik dokonał skojarzenia stron i zostało to potwierdzone protokołem prezentacji lub wysłana na życzenie klienta oferta mailową w terminie doc12 miesięcy po okresie wypowiedzenia, klient zobowiązuje się do zaplaty pośrednikowi prowizji określonej w niniejszej umowie, która stanowić będzie ryczałtowe wynagrodzenie z tytułu wykonywanych czynności, w tym weryfikacji stanu prawnego i faktycznego nieruchomości.

Postanowienia końcowe (7)
1. Pośrednik oświadcza, ze jest ubezpiecozny za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednika.
2. Wszelkie zmiany do nieniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Klient oświadcza, że zapoznał się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
4. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej że stron.

Proszę o pomoc z złożeniu wypowiedzenia umowy. I czy jest ona zasadna I zgodna z prawem ? Czy pośrednik może pobierać prowizję za nieruchomości, których mi nie pokazał?
Chciałabym zakupić mieszkanie od dewelopera, który buduje nieruchomość, którą przedstawił mi pośrednik ale jest to inną inwestycją. Dz w takim wypadku też muszę zapłacić prowizję. Przed spotkaniem nie wiedziałam o jakich inwestycjach mówił mi pośrednik i równie dobrze mogłam poznać dewelopera na innych portalach.
Proszę o pomoc.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.