Umowa o pracę. Świadczenia urlopowe.

Pytanie z dnia 19 lutego 2020

witam, mam pytanie mój nowy pracodawca przedstawił mi umowę o prace na pelen etat ale z dopiskiem: NA PODSTAWIE ART 4 PKT 1 USTAWY O ZAKŁADOWYM FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH (DZ.U. Z 1996) POSTANAWIA SIĘ ,ZE ŚWIADCZENIA URLOPOWE NIE BĘDĄ WYPŁACANE. czyli to znaczy ze za urlop nie będę miał płacone mimo ze mam umowę na pelen etat i czy jest to w ogole wciąż legalene? faktem jest ze pracodawca ma zatrudnionych poniżej 10 osob

Jak najbardziej będzie Pan miał płatny urlop wypoczynkowy. Dopisek ten dotyczy dodatku socjalnego do urlopu tzw. "wczasów pod gruszą" które jest dofinansowaniem do urlopu i pod pewnymi warunkami jest wypłacane dodatkowo oprócz wynagrodzenia. Co do zasady to pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników nie muszą tworzyć Funduszu Świadczeń Socjalnych i wypłacać świadczeń urlopowych. Pracodawcy ci informacje w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego muszą przekazać pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Taką informację pracodawca który nie chce płacić świadczenia urlopowego musi przekazać pracownikom co roku. Jest to legalne ponieważ wynika z art. 3 ust. 3a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ten dopisek skutkuje tym, że w przypadku gdy uda się Pan w tym roku na urlop wypoczynkowy, który będzie trwał nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych to pracodawca zapłaci Panu za czas urlopu wynagrodzenie ale przed rozpoczęciem urlopu nie dostanie Pan świadczenia urlopowego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 lutego 2020 15:07 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2020 15:07 Obejrzało: 414 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, Postanowienie to nie dotyczy wynagrodzenia jakie otrzymuje pan za czas płatnego urlopu, a świadczeń związanych z ZFŚS - czyli tzw. dopłat do wypoczynku "pod gruszą". Natomiast oczywiście nie mogę zagwarantować że Pana Pracodawca poprawnie zinterpretuje treść zawartego przez siebie postanowienia. W takim przypadku sugeruję kontakt z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy lub z PIP, a wcześniej spokojną rozmowę i wytłumaczenie, że wynagrodzenie za czas urlopu jest należne na podstawie kodeksu pracy i ta reguła nie podlega jakimkolwiek modyfikacjom, bo oparta jest na przepisach bezwzględnie obowiązujących.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 lutego 2020 18:21 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2020 18:21 Obejrzało: 410 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.