umowa przedwstępna kupna mieszkania

Pytanie z dnia 08 maja 2019

Jestem po podpisaniu umowy przedwstępnej. Mam zgodę na kredyt hipoteczny w banku. Okazało się, że jest problem z oczkiem wodnym do 30m2.
1) Czy o decyzję dot. pierwokupu przez starostę ma wystąpić notariusz czy może sprzedający?
2) Jeżeli notariusz to czy przed podpisaniem warunkowej umowy sprzedaży muszę podpisać umowę kredytową w banku.
3) Co w sytuacji kiedy starosta będzie zainteresowany kupnem lub będzie kazał zasypać oczko wodne, co było atutem przy decyzji o kupnie.
4) W umowie przedwstępnej ani w żadnej dokumentacji nie ma informacji o oczku wodnym ale widnieje ono na zdjęciach.
Koszty umowy notarialnej zgodnie z umową przedwstępną pokrywa kupujący a co z umową warunkową, nieprzewidzianą, kto pokrywa jej koszty?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że: 1) zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, notariusz po zawarciu warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości przesyła akt notarialny do podmiotu uprawnionego do skorzystania z prawa pierwokupu, który ma 30 dni od dnia powiadomienia na skorzystanie z tego prawa. 2) Kwestia umowy kredytu z bankiem uzależniona jest od sposobu dokonania płatności z tytułu zapłaty ceny uzgodnionej ze zbywcą nieruchomości, wymagań banku przy udzieleniu kredytu oraz Pani woli. W mojej ocenie umowę kredytu można zawrzeć po zawarciu umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości, gdyż do nabycia nieruchomości konieczna jest w tym przypadku również umowa przenosząca prawo własności, zawarta po bezskutecznym upływie terminu w którym podmiot uprawniony do pierwokupu nie skorzystał ze swojego prawa lub po przedstawieniu przez ten podmiot oświadczenia, że z prawa pierwokupu nie korzysta. 3) W przypadku skorzystania przez Starostę z prawa pierwokupu, Powiat nabywa nieruchomość za cenę wskazaną w akcie notarialnym obejmującym umowę warunkową sprzedaży nieruchomości. W przypadku skorzystania z tego prawa przez Starostę w mojej ocenie zbywca nieruchomości jest zobowiązany do zwrotu uiszczonych przez Panią kwot na poczet ceny nabycia nieruchomości. 4) W kwestii samego oczka wodnego na dzień sporządzania odpowiedzi brak jest konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę oczka wodnego nie przekraczającego powierzchni 50m2, podobnie art. 30 prawa budowlanego nie nakłada obowiązku zgłoszenia oczka wodnego o ww. powierzchni do organy nadzoru budowlanego. W związku z powyższym w mojej ocenie ryzyko nakazu zasypania oczka wodnego jest znikome. 5) W kwestii kosztów zawarcia umowy warunkowej jest to kwestia ustaleń nabywcy ze zbywcą nieruchomości, o ile nie mają zastosowania przepisy ustawy deweloperskiej. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytania związane z zakupem nieruchomości konieczne jest przeanalizowanie stanu faktycznego i prawnego. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 maja 2019 14:29 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2019 14:29 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.