umowa przedwstępna na zakup mieszkania
Pytanie z dnia 29 kwietnia 2019
Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące zakupu mieszkania i umowy przedwstępnej.
Czy jeżeli zmienił się stan prawny mieszkania względem tego, który był opisany w umowie przedwstępnej, to czy mam prawo zerwać/niedotrzymać umowy przedwstępnej lub oczekiwać zapłaty podwójnego zadatku z winy niedotrzymania umowy przez drugą stronę?
Dodam, że zmiana formy prawnej była konieczna ze względu na błąd popełniony przez właścicielkę i spółdzielnię w 2013 roku.
Pozdrawiam.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, na podstawie tak szczątkowych informacji nie sposób udzielić odpowiedzi. Konieczne jest zapoznanie się z umową przedwstępną i ustalenie na czym dokładnie polega ta zmiana. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Sandra Grzywocz - Nowak Adwokat (Od 2017)
Kancelaria Adwokacka Sandra Grzywocz - Nowak
Rynek 13/3, 41-500 Chorzów
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez uprzedniego zapoznania się z treścią zawartej umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, zwłaszcza w kwestii ustalonych terminów, prawa odstąpienia od umowy, sprecyzowania stanu prawnego mieszkania. Jeżeli jednak przyjąć, iż w umowie przedwstępnej wyraźnie wskazano stan prawny mieszkania, który powinien być taki sam w umowie przyrzeczonej, a finalnie byłby inny, w ocenie Autora, można odmówić zawarcia umowy przyrzeczonej (odstąpienie od umowy) i w związku z tym domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeżeli Pan/Pani dał/a ten zadatek.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.