Umowa zlecenie.
Pytanie z dnia 26 sierpnia 2023
Witam serdecznie,
Chciałabym podpisać umowę z firmą jednak zaniepokoiły mnie dwa punkty tej umowy (umowa zlecienie) -praca w charakterze dietetyka
1. W trakcie trwania umowy oraz 12 miesięcy po jej zakończeniu nie mogę podjąć współpracy z inną firmą o tym samym lub podobnym charakterze pracy (usługi dietetyczne) nie mogę również założyć własnej działalności i pracować jako dietetyk. - czy taki zapis jest w ogóle prawny? W przypadku rozwiazania umowy pozbawia mnie to pozyskiwania środków na rok.
2. Może na mnie zostać nałożona kara umowna w wysokości 150 000zł jeśli w jakikolwiek sposób wykorzystam min: schematy pracy, prowadzenia konsultacji z pacjentami itp. - co jeśli te schematy są mi dobrze znane bo poznałam je na studiach/ kursach/ w poprzednich miejscach pracy? Czy nie jest to naruszanie własności intelektualnej? Podpisując umowę nie wiem przecież jak te schematy pracy wyglądają.
Z góry dziękuje za pomoc!
Michał Marcinkowski Radca prawny (Od 2022)
PORADCA Kancelaria Radcy Prawnego Michał Marcinkowski
Zakopiańska 162, 60-467 Poznań
Dzień dobry, do odpowiedzi na to pytanie konieczna jest analiza całej umowy, nie tylko wycinka dot. zakazu konkurencji. Umowy cywilnoprawne nie mają sztywnych ram i warunków zakazu konkurencji, jak jest to w umowach o pracę regulowanych Kodeksem pracy. Poważne wątpliwości prawne budzi zobowiązanie Pani do niepodejmowania współpracy lub własnej działalności przez 12 miesięcy po zakończeniu umowy. W prawie pracy jest wymagany ekwiwalent pieniężny za takie zobowiązanie byłego pracownika do niekonkurencji. W tą stronę idzie również ocena przez sądy takich zapisów w umowach cywilnoprawnych, w tym zlecenia. Natomiast tak naprawdę podpisując taką umowę bierze Pani ryzyko tych zapisów. Ich kontestowanie może odbyć się dopiero przed sądem i wtedy sąd oceni je pod kątem zgodności z zasadami współżycia społecznego i może orzec nawet ich nieważność. Ale to dopiero nastąpi w przypadku naruszenia przez Panią umowy i procesu z firmą. To długa i kosztowna droga, której należy unikać. Warto przed podjęciem konkretnych działań dokonać prawnej oceny ich ryzyka. Na ten moment pozostają Pani negocjacje z pracodawcą, aby nieco złagodzić zapisy, które faktycznie są rygorystyczne. Proszę zapytać się, co konkretnie rozumie pracodawca pod tymi klauzulami. Powinna być Pani świadoma podpisywanej umowy i jej interpretacji. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Dzień dobry. Umowa "straszak". Żaden z tych zapisów nie będzie skuteczny.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Dla udzielenia rzetelnej porady konieczna byłaby analiza całej umowy. Natomiast na podstawie samych tych zapisów można powiedzieć, że są one najprawdopodobniej nieskuteczne i mają jedynie na celu postraszenie Pani. Pierwszy punkt mógłby być skuteczny gdyby zawierał zapis o odszkodowaniu na Pani rzecz w tym okresie. Drugi punkt jest na tyle abuzywny, że możnaby to zgłosić do PIP. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.