Uregulowanie stanu prawnego mieszkania po babci.
Pytanie z dnia 09 lutego 2021
Witam serdecznie, mamy taką sytuację w której byśmy potrzebowali pomocy.
Mieszkamy w domu gdzie właściciel od kilkunastu lat nie żyje ( prababcia). Babcia jest użytkownikiem i mieszka ze swoim synek i jego rodzina a ja jako wnuk mieszkam z żoną i 3 dzieci w tym samym domu tylko mamy osobne wejście gdzie mamy 1 pokój, kuchnie i łazienkę ( wszystko sami remontowaliśmy i zrobiliśmy kuchnie łazienke, której nie było). Teraz ma być wszystko tak załatwione że będzie zapisane na tego syna. Czy ja jako że mieszkam tu od urodzenia i pomagałem całe życie w polu i koło domu oraz że co miesiąc dokładam się do czynszu babci, mam prawo tu dalej mieszkać bez płacenia za ten pokój, czy może mogę upominać się o swoją część. Boje się że jak będzie to na wujka ( syna babci) że nas wyrzuci, czy wogole ma takie prawo ?
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Witam. Jeśli babcia jest jedynym właścicielem nieruchomości, to oczywiście może dokonać jej darowizny na rzecz swojego syna. Jeśli Pana rodzice nie żyją, to w razie jej śmierci będzie Panu przysługiwał zachowek, w skład którego wejdzie również nieruchomość. Jeśli wuj przejmie tytuł własności nieruchomości, to mógłby próbować Pana usunąć, ale będą wtedy obowiązywały ograniczenia z ustawy o ochronie lokatorów. Poza tym będzie się prawdopodobnie należał Panu zwrot wydatków na remont i polepszenie standardu nieruchomości.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. W opisanej sytuacji, po przeprowadzeniu postępowania spadkowego po prababci, to babcia stanie się właścicielem całości nieruchomości. Będzie ona mogła wtedy dowolnie dysponować przedmiotem swojej własności (w tym przenieść ją na syna). 2. Państwo będą mogli wtedy żądać zwrotu nakładów, które dokonaliście Państwo przez lata na cudzą rzecz, a także ewentualnie zachowku (po śmierci babci). 3. Wujek będzie miał prawo zmienić umowę z Państwem w ten sposób, że będziecie Państwo musieli płacić czynsz. Będzie miał także prawo wypowiedzieć Wam umowę. Nie będzie mógł natomiast z dnia na dzień Państwa wyrzucić ze względu na przepisy o ochronie lokatorów (m.in. konieczne jest postępowanie eksmisyjne). 4. W tej sytuacji, możecie Państwo spróbować wpłynąć na babcię w ten sposób, że w umowie darowizny znajdzie się zapis, który zabezpieczy Państwa interesy np. o służebności mieszkania na Państwa rzecz. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.