Uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.
Pytanie z dnia 21 grudnia 2020
Dzień dobry,
przejąłem udział 1/6 w nieruchomości (kamienica dwie kondygnacje plus piwnica, 9 mieszkań + podwórko - całość 900 m2). Stan prawny nieruchomości nie jest uregulowany - brak księgi wieczystej.
Pozostała część tj. 5/6 należy do rodziny (również brak uregulowania). Osoba od której przejąłem udział ma w posiadaniu jedno mieszkanie. Pozostałe 8 mieszkań jest wynajmowane przez tę rodzinę, za co pobierają comiesięczny czynsz. Taki stan utrzymuje się co najmniej od 1990 r.
Teoretycznie poprzedni właściciel powinien otrzymywać 1/6 z czynszu który pobierają właściciele, jeżeli jego udział w nieruchomości to 1/6 a nie tylko jedno mieszkanie.
Stąd pytanie, czy faktycznie od tej chwili mogę domagać się 1/6 od czynszu pobieranego przez właściciela drugiej część?
Czy poprzedni właściciel lub ja, mogę domagać się zwrotu należnego czynszu (jako właściciel 1/6 nieruchomości)? Jeżeli tak to ile lat wstecz?
Marcin Krupiński Adwokat (Od 2011)
Kancelaria Adwokacka adwokat Marcin Krupiński Łódź
Piotrkowska 211, 90-451 Łódź
Dzień dobry, według mnie ma Pan prawo do 1/6 dochodu z nieruchomości przy jednoczesnym ponoszeniu kosztów utrzymania takiej jej części. Myślę, że w Pana przypadku warto byłoby pomyśleć nad zniesieniem współwłasności i podziałem kamienicy między współwłaścicieli tak, aby nie było wątpliwości co do tego, kto ma jakie prawo (w stosunku do których mieszkań). Oczywiście w toku postępowania o zniesienie współwłasności można dochodzić zwrotu pobranych korzyści ponad posiadany udział). Prowadzę sprawy tego rodzaju, jeżeli byłby Pan zainteresowany pomocą - proszę o kontakt. Z poważaniem, adw. Marcin Krupiński
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie Proszę napisać jaka jest powierzchnia zajmowanego przez Pana mieszkania a jaka jest powierzchnia 8 pozostałych mieszkań. Jeżeli Pana udział ( 1/6 ) jest większy niż proporcja między powierzchnią Pana mieszkania a powierzchnią pozostałych mieszkań powinien Pan otrzymać różnicę licząc trzy nieprzedawnione lata wstecz ( okres przedawnienia tzw.pożytków to 3 lata ) Podwórka jako część wspólną dla wszystkich proszę nie brać pod uwagę. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.