Uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.

Pytanie z dnia 08 stycznia 2021

Piszę z takim zapytaniem gdyż ja jestem właścicielem domu (zapis w księdze wieczystej), w którym aktualnie mieszkają mój były mąż oraz syn. Dom nie ma zrobionego jeszcze odbioru, dlatego wszyscy jestesmy zameldowani na adres domu mojej siostry. Wspólnie z mężem braliśmy kredyt hipoteczny, który wciąż widnieje. Jednak tylko ja spłacam nasze wspólne kredyty. Były mąż jest alkoholikiem, nie ma pracy, nie płaci rachunków ani niczym się nie interesuje- mieszka tam za darmo.
Czy jest jakaś możliwość pozbycia się go z tego domu?
Jakie on ma prawa do niego?
Czy byłaby możliwość darowizny domu mojemu synowi (on spłaciłby kredyt hipoteczny)?
Czy lepiej byłoby przepisać bądź ,,sprzedać" dom na moją przyszłą synową?
Byłby również zrobiony odbiór domu, tylko nie wiem czy lepiej ja mam zrobić odbiór czy mój syn jeśli udałoby się przepisać dom na niego?
Syn także chce się zrzec majątku ojca, aby nie musieć spłacać jego długów.
Moim najważniejszym pytaniem jest jak najlepiej i w jakiej kolejności poszłoby rozwiązać tą sytuację?

Szanowna Pani, jeżeli Pani jest wyłącznym właścicielem nieruchomości to jak były mąż nie chce jej dobrowolnie opuścić to może Pani złożyć pozew o jego eksmisję. Po rozwodzie nie ma on już żadnego tytułu prawnego żeby w nim mieszkać skoro Pani jest wyłącznym właścicielem. Dom może Pani przekazać synowi wraz z cesją kredytu, ale będzie na to potrzebna zgoda banku. Na przyszłą synową raczej bym nic nie przepisywała, bo to różnie bywa w życiu....Jeżeli syn nie chce dziedziczyć po ojcu to może jeszcze za jego życia podpisać z nim u notariusza umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po nim. Może też po śmierci ojca odrzucić po nim spadek. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu, Izabela Jaworska-Turla radca prawny. Tel. 501 243 454, e-mai: kancelaria@jaworska-turla.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 stycznia 2021 20:48 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2021 20:48 Obejrzało: 161 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.