Uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.
Pytanie z dnia 18 lutego 2023
Dzień dobry,
Mój dziadek jest właścicielem dwóch mieszkań na podstawie umowy dożywocia ze swoją szwagierką, która zmarła w listopadzie 2021. Mieszkania pochodzą z roczników 1983 oraz 1992 i od tych lat były bez przerwy użytkowane. Z powodu zaawansowanego wieku dziadka jego córka została pełnomocnikiem do wszystkich kwestii związanych z mieszkaniami (najmy, pobieranie czynszu, podatki lokalne, kontakt ze spółdzielnią, remonty itd). Od marca 2022 mieszkania zostały wynajęte (najem okazjonalny zgłoszony do US), a na konsultacji u księgowego dowiedzieli się, że jest możliwość amortyzowania lokali według stawek indywidualnych (wybrali 3% oraz 7%), co pozwoliło zmniejszyć dochód i podstawę opodatkowania do 0zł. W związku z tym nie wpłacali zaliczek na podatek dochodowy.
Najemcy wpłacali czynsze na konto córki, a z pieniędzy korzystali wspólnie i nie mają tej kwestii uregulowanej (córka robiła mu zakupy, czasem regulowała opłaty, dawała do użytku kartę lub wybierała gotówkę i dawała mu do ręki; z pieniędzy koszystała też sama) Dziadek nie miał żadnego problemu z tym, że dochody wpływają na konto jego córki, są w bardzo dobrych relacjach.
W związku z tą sytuacją mam kilka pytań:
-Czy odliczanie amortyzacji było możliwe?
-Jeśli tak to czy przyjęte stawki amortyzacji były prawidłowe?
-Czy pomiędzy ojcem, a córką powstała darowizna skoro cały dochód był przesyłany na jej konto, pomimo, że później mogli korzystać z niego wspólnie?
-Czy przy odliczeniu kosztów amortyzacji, po czym podstawa opodatkowania wynosi 0zł można mówić o dochodzie i czy taka darowizna na linii ojciec-córka w ogóle powstała?
-Kto powinien złożyć zeznanie PIT za rok 2022 w kwestii tych najmów, ojciec czy córka?
Pozdrawiam serdecznie.
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.