Uregulowanie własności nieruchomości, Rozszerzenie własności na partnera.

Pytanie z dnia 28 stycznia 2021

Witam. Mam wspólny kredyt na dom z partnerem, nie jestesmy po ślubie, ale on ma dwójkę nieślubnych dzieci z poprzedniego związku.
Niestety działka została zakupiona przez partnera i jest tylko jego własnością, w banku powiedzieli ze dom stoi na jego działce wiec on jest tylko i wyłącznie właścicielem domu i działki mimo iż razem mamy kredyt. co z domem w momencie gdyby cos się stało mojemu partnerowi, czy cos mi się należy, czy jego dzieci zabrać mi dom na który ja wkładam pieniądze i spłacam kredyt? Dodam że partner też niechce żebym straciła dom. Na razie ślubu nie chcemy brać ale co możemy zrobić żebym już teraz miała połowę domu.

Dzień dobry partner może przepisać dom w formie testamentu na Panią W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 stycznia 2021 11:03 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2021 11:03 Obejrzało: 334 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Konkubinat i kwestię rozliczeń z tym związanych to trudny temat. Wskazuje się, że co do roszczeń z tytułu nabytych wspólnie nieruchomości i rzeczy ruchomych, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty, należy stosować przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do roszczeń z tytułu nakładów dokonanych przez jednego z konkubentów na wchodzące w skład wspólnego gospodarstwa przedmioty majątkowe należące do drugiej z tych osób, zastosowanie znaleźć powinny przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Jeśli Pani chce zmienić swoją sytuację, to najlepiej byłoby, gdyby stała się Pani współwłaścicielką w części np. 1/2. Konkubinat w Polsce nie jest objęty żadną ustawą, dlatego też konkubenci po śmierci partnera nie mają prawa do należącej do niego części majątku. Partner żyjący w konkubinacie nie tylko nie otrzyma majątku zmarłego partnera, ale nawet nie będzie uczestniczyć w jego podziale. Rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu na rzecz konkubenta.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 stycznia 2021 13:55 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2021 13:55 Obejrzało: 333 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.