Ustalenie stanu prawnego mieszkania.
Pytanie z dnia 26 kwietnia 2022
Dzień dobry.
Moja babcia dostała od miasta mieszkanie. Po kilkunastu latach wykupiła je na własność ale za moje pieniądze. Przepisala je zaraz po wykupie na mnie jako darowiznę. Niestety nie minął rok jak babcia zmarla. Czy w tej sytuacji syn i jego dzieci mają jakieś prawa do tego mieszkania? Czy należy im się zachowek?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli nie zachodzą żadne okoliczności pozbawiające uprawnionych prawa do zachowku, to uprawnieni będą go mogli dochodzić. Do zachowku są uprawnione dzieci (w dalszej kolejności wnuki od strony dzieci, które zmarły przed babcią), rodzice i małżonek, jeśli żyli w chwili śmierci babci. W zależności od dokładnych okoliczności związanych z partycypacją w kosztach wykupu mieszkania, będzie się Pani mogła bronić przed zapłatą lub wnosić o obniżenie zachowku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Monika Orłowska Radca prawny (Od 2011)
Kancelaria Radcowska i Mediacyjna Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej
Batalionów Chłopskich 6, 27-600 Sandomierz
Dzień dobry, co do zasady osoba obdarowana staje się właścicielem darowanej rzeczy. "Jakieś prawa do tego mieszkania" mogą przysługiwać innym osobom np. wtedy, gdy będzie to wynikać z treści umowy darowizny. Zachowek należy się spadkobiercom ustawowym, który nie zostali wydziedziczeni. Jeżeli taka jest sytuacja w tej sprawie, to co do zasady zachowek może się należeć. Do ustalenia pozostaje: komu, od kogo i w jakiej wysokości. To zależy od całego materiału dowodowego, który należy zebrać, przygotować i przeanalizować. Pozdrawiam.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.