Ustalenie stanu prawnego mieszkania po dziadkach.

Pytanie z dnia 05 lipca 2020

Dzien dobry,
Zwracam sie do Panstwa, z prosba o pomoc w ponizszej sprawie:

Rodzice ojca posiadali mieszkanie spoldzielcze. Dziadkowie zmarli (dziadek ok 20lat temu, babcia 5 lat). Po smierci dziadka, z babcia mieszkala corka, az do jej smierci. Mieszkanie podobno zostalo przepisane na corke (siostre ojca), jeszcze za zycia dziadka, jednak ojciec niczego sie nie zrzekal i niczego nie byl swiadomy. Siostra twierdzi, ze mieszkanie zostalo przez nia wykupione w spoldzielni jeszcze za zycia babci.
Obecnie chcemy ustalic status prawny tego mieszkania i czy mojemu ojcu (zmarl 3 miesiace temu) mimo wszystko cos sie nalezy z tego mieszkania (np. prawo do zachowku).
Mieszkanie nie posiada ksiegi wieczystej
Jestem swiadomy, ze sprawa moze byc obecnie przedawniona (babcia zmarla 29/03/2015), ale chcialbym sie dowiedziec czy mozliwe jest sprawdzenie ze informacje dotyczace mieszkania zostaly zatajone i nieudostepnione od razu po smierci babci?
Obecnie probujemy uzyskac dokumenty od siostry ojca, potiwerdzajace ze to mieszkanie jest w pelni jej, jednak ona odmawia nam udostepnienia ich.

Czy mozliwe jest podjecie jakichkolwiek czynnosci w tej sprawie?
Pozdrawiam,
Sebastian

Sz.Panie Jeżeli mieszkanie zostało wykupione za życia babci to trzeba ustalić kto go wykupił ( babcia czy siostra ) oraz w jaki sposób siostra stała się właścicielką mieszkania. Być może babcia przed śmiercią a po wykupieniu ze spółdzielni dokonała darowizny na jej rzecz. Roszczenie o zachowek jeszcze się nie przedawniło ( 5 lat od śmierci ojca ) więc warto poznać stan prawny mieszkania. Może udałoby się Panu coś dowiedzieć w spółdzielni mieszkaniowej. Mogą zasłaniać się RODO ale powie Pan, iż jest potencjalnym spadkobiercą i chciałby ustalić stan własności. Jeżeli babcia nadal figuruje w spółdzielni jako właścicielka - to po niej dziedziczy ojciec z ciotką a po ojcu Pan. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 lipca 2020 15:17 Zmodyfikowano dnia: 6 lipca 2020 15:17 Obejrzało: 274 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Chętnie pomogę, zapraszam do kontaktu, Piotr Stosio, tel. 604183261, biuro@warszawskakancelaria.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 lipca 2020 19:35 Zmodyfikowano dnia: 6 lipca 2020 19:35 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Prawo do zachowku przedawnia sie z uplywem 5 lat od smierci spadkodawcy, wiec spozniliscie sie Panstwo. Prawo do zachowku wchodzi w sklad masy spadkowej, jednak w chwili smierci ojca prawo to bylo przedawnione. Jezeli babcia za zycia darowala mieszkanie corce ojca, to wtedy pozostalym spadkobiercom przysluguje prawo do zachowku, jednak realizacja prawa obwarowana jest terminem 5 letnim. Trudno cokolwiek wymagac od siostry ojca skoro nie toczy sie postepowanie spadkowe, w ktorym to sad moglby zwrocic np do spoldzielni. Siostra ojca ma prawo calkowicie ignorowac Wasze prosby/wezwania.

Odpowiedź nr 3 z dnia 6 lipca 2020 19:41 Zmodyfikowano dnia: 6 lipca 2020 19:41 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.