Ustalenie stanu prawnego nieruchomości.

Pytanie z dnia 13 kwietnia 2022

Bo ja właśnie nie wiem do jakiego rynku Należyty mieszkanie w którym mieszkamy czy to należy do rynku wtórnego czy do pierwotnego. Bo to jest małe podwórko, przedpokój, mała łazienka, kuchnia z kotłownią, salon uznawany jako pierwszy pokój, drugi duży pokój i trzeci pokój i około ma 96m2. To są wie pani takie szeregowe domy połączone gdzie każdy ma swoje wejście taki lokal tak jak w bloku w mieście. Kiedyś było to czworaki ale później dobudowano do tych czworaków kolejne czworaki te dobudowane czworaki połączyły się z tamtymi pierwszymi czworakami i powstał duży szeregowy dom gdzie mieszkają 8 rodzin i każdy z nim ma prawo własności i wpis do księgi wieczystej.
A czy były mąż i babcia jeśli wyrażoną oczywiście taką zgodę i wole bo to ich jest własność do tego domu gdzie są właścicielami mogą przepisać na mnie to mieszkanie ? Duży by był podatek jeśli by przeprowadzono taką czynność czyli darowiznę. Jeśli mieszkanie na wsi gdzie mieszkamy ma 96m2 i warte jest ok 90 tysięcy złotych? Czy wtedy babcia mogła by sobie zastrzec prawo dożywocia że będzie mogła do końca swoich dni mieszkać w tym domu ale już nie będzie właścicielką ?Znalazłem numer księgi wieczystej i pisze tam że nie mam obciążenia hipoteką. Natomiast piszę państwu co to oznacza gdy znalazłem w przeglądarce po wpisaniu numeru księgi wieczystej nieruchomość gdzie babcia i jej były mąż są właścicielami tejże nieruchomości:
1.NIERUCHOMOŚĆ GRUNTOWA
2.WSPÓLNOŚĆ USTAWOWA MAJĄTKOWA MAŁŻEŃSKA( ale babcia i jej były mąż już dawno po rozwodzie ale takie coś pisze)
3. UMOWA PRZEKAZANIA GOSPODARSTWA ROLNEGO NASTĘPCY
4.DOŻYWOTNIA I NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ MIESZKANIA Z PRAWEM KORZYSTANIA Z BUDYNKÓW GOSPODARCZYCH , OBCIĄŻAJĄCA UDZIAŁ KRZYSZTOFA I IRENY MAŁŻ. O. ( O oznacza nazwisko ale jest RODO). I dręczy mnie co to oznacza w opisie księdze wieczystej podpunkty 1,3,4.
Pewnie podpunkt 4 oznacza bo mi babcia opowiadała że dostała to wraz z mężem te mieszkania od swojej babci to mojej babci babcia ustanowiła sobie dożywotną służebność tejże nieruchomości prawda? To tak jak bym dostał w darowiźnie od babci i jej byłego męża te udziały w tejże nieruchomości i moja babcia by sobie ustanowiła dożywotną służebność jak jej babcia kiedyś gdy zbywała się nieruchomości tak?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.