ustalenie stanu prawnego nieruchomości

Pytanie z dnia 09 kwietnia 2019

Mieszkam w domku po prabaci Juz 12 lat, jestem zameldowana na stałe. Jest to własność mojego taty 25% reszta jest babci. Czy jeśli tata chce przepisać mi swoją część, babia musi przy tym być? Kolejna rzecz, jeśli babcia zechce to sprzedać, może mnie wyrzucić, lub sąd może tak nakazać. Dodam że rachunki place i o wszystko dbam sama. Mieszkam z dwójką dzieci (12,8lat)

Dzień dobry, obecność babci nie jest konieczna. Jeśli babcia chciałaby sprzedać nieruchomość, może sprzedać wyłącznie swoją część, a Pani pozostaje właścicielką 1/4. Inną możliwością jest żeby zawnioskowała o sądowe zniesienie współwłasności, dostała wyrok sądu, w którym sąd nakazuje, żeby Pani odstąpiła jej swoje udziały za pieniądze, i wtedy ona stanie się właścicielką całosci. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 kwietnia 2019 15:37 Zmodyfikowano dnia: 10 kwietnia 2019 15:37 Obejrzało: 173 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że Pani tata może dysponować swoim udziałem bez obecności Pani babci. W związku z powyższym może sprzedać lub darować Pani swój udział. W przypadku sprzedaży przez Pani babcie udziału do niej należącego w mojej ocenie nie może Pani wyrzucić z domu, może natomiast sądownie domagać się zniesienia współwłasności. Zasadą jest, że każdy współwłaścicieli ma prawo żądać zniesienia współwłasności. W przypadku domu, w którym Pani mieszka jako rzeczy niepodzielnej dom może zostać przyznany jednemu z Państwa z obowiązkiem spłaty drugiego współwłaściciela lub sprzedany zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Obowiązek spłaty może zostać również rozłożony na raty. Biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnich 12 lat Pani ponosiła koszty utrzymania i remontu domu, opłacała Pani podatek, podział domu nie musi zostać przeprowadzony na zasadzie 25/70. Pani działania przy całkowitej bierności drugiego współwłaściciela w partycypacji na rzecz majątku, którego jest współwłaścicielem spowodować może zasądzenie innych udziałów w dzielonym majątku, a tym mniejszą kwotę do spłaty. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na wszystkie Pani pytania związane z własnością nieruchomości oraz ewentualną obroną Pani praw przed sądem zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 kwietnia 2019 22:31 Zmodyfikowano dnia: 10 kwietnia 2019 22:31 Obejrzało: 173 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.