Ustalenie stanu prawnego nieruchomości

Pytanie z dnia 18 czerwca 2019

Witam!
Zakupiłem mieszkanie. Dostałem klucze do 2 piwnic przy zakupie. Piwnice nie są wpisane do księgi wieczystej.Przez 2 lata nie było problemu z sąsiadami o jedna piwnicę. Gdy odnowiłem piwnicę zaczęły się problemy.Nagle sąsiadom nie pasuje to,że mam 2 piwnice i mam ja oddać. Zgłosili sprawę do ADM(Spółki mieszkaniowej) i ci żądają abym opuścił piwnicę,gdyż ona należy do ADM.Rozumiem,że muszę opuścić piwnicę i nie mam szans wygranej w sądzie,bo piwnicy nie mam w księdze wieczystej wpisanej,pomimo,że przez 40 lat piwnica należała do wcześniejszego właściciela i nikt problemów nie miał do tego. Napisali tak:
"W związku i wnioskiem złożonym do protokołu z zebrania rocznego WM nieruchomości przy ul. ....... dot. opróżnienia komórki pod schodami ..... ... ... Zarządca ww nieruchomości wzywa Pana do opróżnienia i przekazania do dyspozycji Wspólnoty w terminie do dnia 28.06.2019r"
I tu mam pytanie:
- nie napisali na jakiej podstawie i dlaczego mam opuścić tą piwnicę (jedynie,że zebranie roczne było Wspólnoty i mam się do protokołu ustosunkować) ?
- żadnego pisma od nich nie dostałem z tego protokołu ani nawet kopi pism na jakiej podstawie mam opuścić
( np. czy to przez widzi misie sąsiadów zazdrosnych ...) ?
- co mogę w tej sytuacji zrobić?
Piwnicę wiem,że będę musiał opuścić,ale powinni mi napisać chyba dlaczego i z jakiego powodu. kto będzie miał dostęp do tej piwnicy jak oddam i w ogóle? Piwnicy kupić nie mogę jak inni sąsiedzi,którzy jakieś 15 lat temu tez kupili tam mieszkanie w tym budynku i wykupili drugą piwnicę dla siebie ,bo niby są już inne prawa w ADM niż były kiedyś. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Pozdrawiam!

Witam. Z treści Pana pisma wynika, że właścicielem nieruchomości jest wspólnota mieszkaniowa a ADM jedynie administratorem. Zebranie właścicieli podjęło decyzję o przejęciu jednej piwnicy, która należy do części wspólnej nieruchomości, tak samo jak np. winda. Nie muszą podawać podstawy prawnej, bo ta wynika z ustawy o własności lokali. Nie jest istotne, kto potem będzie miał do przejętej piwnicy dostęp - zadecyduje o tym wspólnota. Fakt, że piwnica nie stanowi Pana własności wpływa na wysokość zaliczek. Płaci je każdy właściciel lokalu we wspólnocie w wysokości - co do zasady - proporcjonalnej do swojego udziału w nieruchomości wspólnej. Udział ten odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Im większa powierzchnia lokalu i pomieszczeń przynależnych, tym większy udział w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.Wynika z tego, że osoby, które wykupiły mieszkanie wraz z piwnicą mogą być obciążone wyższymi opłatami z tytułu kosztów zarządu niż osoby, które wykupiły tylko mieszkanie.Użytkowanie niewykupionej wraz z mieszkaniem piwnicy nie ma charakteru korzystania z pomieszczenia przynależnego. Jest to natomiast umowne korzystanie z części nieruchomości wspólnej. Wspólnota Mieszkaniowa ma prawo w każdej chwili zmienić umowny sposób korzystania poprzez uchwałę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2010 (sygn. akt III CSK 325/09). Dlatego nie ma Pan prawnej możliwości przeszkodzeniu przejęcia piwnicy przez wspólnotę. A skoro Pan o tym wie, to nie rozumiem, jakiej pomocy Pan oczekuje. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 czerwca 2019 23:58 Zmodyfikowano dnia: 21 czerwca 2019 23:58 Obejrzało: 360 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Panu, Czy jest Pan w stanie wykazać posiadanie samoistne piwnicy uwzględniając poprzedniego właściciela przez okres co najmniej 30- lat? Być może na skutek zasiedzenia stał się Pan właścicielem piwnicy. Warto w sprawie skonsultować się z adwokatem lub radcą prawny i udostępnić mu posiadane dokumenty. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 czerwca 2019 13:59 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2019 13:59 Obejrzało: 348 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.