Ustanowienie rozdzielności majątkowej małżonków.
Pytanie z dnia 26 grudnia 2020
Dzien dobry. Chcemy z mężem wziąć rozdzielność majątkowa i podzielić majątek. 7 lat temu dostałam od rodziców darowiznę(działkę) na której z mężem postawiliśmy dom. Materiał na dom i garaż został zakupiony przez rodziców. Wklad męża to kredyt hipoteczny w wysokości 100000.Trzy lata temu przepisałam darowiznę Mężowi. Wartość tej darowizny określiliśmy na 150000 zł. Mąż dostał też od rodziców dwa lata temu działkę o wartości 30000 (na tą chwilę warta ponad 100000). Mam pytanie czy jest możliwość podziału domu po intercyzie na 2/3 i 1/3 (mąż się na to zgadza) mimo że wcześniej przepisałam darowiznę na wyższa kwote? I jak można rozliczyć dzialke męża jeśli bym się jej zrzekła. Dodam że kredyt hipoteczny na dom pozostaje do spłacenia w wysokości 80000. Jak się zabezpieczyć żeby w razie rozwodu mąż nie zarzyczyl sobie spłaty swojego wkładu w wysokości 100000 zł jeśli kredyt hipoteczny będzie jeszcze do spłaty.
Marcin Krupiński Adwokat (Od 2011)
Kancelaria Adwokacka adwokat Marcin Krupiński Łódź
Piotrkowska 211, 90-451 Łódź
Dzień dobry, jeżeli obie strony zgadzają się co do sposobu podziału to brak jest tu właściwie ograniczeń. Wszystkie warunki proponuję wpisać do aktu notarialnego. Z poważaniem, adw. Marcin Krupiński
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Dzień dobry. Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, konieczna jest wnikliwa analiza dokonanych już rozliczeń między Państwem. Kluczowe jest tutaj także, na kogo został zaciągnięty kredyt na 100 tys. i kto rzeczywiście dokonywał jego spłaty. Co do zasady rozliczenia między małżonkami są niezależne od zobowiązań wobec banku. Podział nieruchomości może nastąpić poprzez podział fizyczny, ale jest to odpowiednio obwarowane przepisami. Można również podzielić dom poprzez przyznanie go jednej stronie z obowiązkiem spłaty. Darowizny dokonane przez rodziców nie wchodzą do majątku wspólnego, a więc stanowią majątek osobisty i nie podlegają podziałowi.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.