Pytanie z dnia 15 lipca 2017
w 2006 r. moja mama przepisala jako darowizne mieszkanie 3 pokojowe - bratu - mama i drugi brat maja zapewnione mieszkanie do smierci w tym lokalu. mama zmarla w czerwcu tego roku. oprucz tych dwuch braci jest nas jeszcze troje. JA,SIOSTRA i BRAT. razem bylo nas pieciu rodzenstwa. MOJE pytanie czy my troje mamy jeszcze jakies prawa do tego lokalu. Przy przepisie darowizny nas nie bylo i niczego sie nie zrzeklismy.Darowizna byla przepisana w szpitalu psychiatrycznym bo moja mama miala w tym czasie kredyty i zeby bank nie zabral lokalu doszlo do przepisu darowizny. Prosze o odp. czy ja-siostra-brat mamy jaszcze prawo do tego lokalu.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, Państwo nie macie prawa do tego lokalu, gdyż jego właścicielem jest Wasz brat. W grę może natomiast wchodzić roszczenie o zachowek, jeśli mama zawarła umowę darowizny, a Państwo nie otrzymaliście należnego udziału spadkowego, nie zostaliście wydziedziczeni, nie odrzuciliście spadku, ani nie zaszła inna przesłanka do pozbawienia Was prawa do zachowku. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Daniel Rybarczyk Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radców Prawnych Ewa Rybarczyk Daniel Rybarczyk Spółka Cywilna
Aleja Wolności 18/5, 62-800 Kalisz
Witam, z opisu sytuacji wynika, że mieszkanie jest własnością jednego brata, który uzyskał je w wyniku darowizny. Mama i drugi brat mają prawo mieszkać tam do śmierci (potocznie: są rezydentami). Pozostałe rodzeństwo nie ma praw do tego mieszkania, w tym sensie, że nie ma do niego prawa własności ani też żadnych służebności. Jedyna zastanawiająca rzecz, to wspomniana okoliczność dotycząca dokonania darowizny w szpitalu psychiatrycznym. Nieważna jest bowiem umowa, która została sporządzona w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli. Tutaj mógłby być EWENTUALNIE jakiś punkt zaczepienia do uznania tej umowy za nieważność, ale to wymaga odrębnego postępowania przed sądem. Gdyby taka umowa została uznana za nieważną, wtedy - w mojej ocenie - mieszkanie weszłoby w skład spadku po mamie i wszystkie dzieci miałyby do niego prawo jako spadkobiercy. Obecnie jednak wymieniona na końcu pytania trójka rodzeństwa nie ma praw do tego lokalu. Z poważaniem, Daniel Rybarczyk, radca prawny.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.