Pytanie z dnia 17 listopada 2016

W dniu 03 września 2012r. zostałem zatrudniony na umowę o pracę w Zakładzie. W dniu 19 lipca 2014 r. przestałem być pracownikiem Zakładu , ponieważ otrzymałem wypowiedzenie z pracy w sposób nagły i zaskakujący. Propozycja nowej pracy była nie do przyjęcia , z powodu wieku i wielu schorzeń. , a stan zdrowia ( umiarkowany stopień niepełnosprawności) uniemożliwia podjęcie pracy .
W takiej sytuacji pozostaję bez środków do życia i leczenia. pomimo przepracowania już ponad 35 lat. Kolejne poszukiwania nowej pracy - wszystkie kończyły się na wstępie rozmowy stwierdzeniem „za stary”. Złożyłem pozew do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp . o przyznanie świadczenia przedemerytalnego .Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. odmówił przyznania świadczenia. W uzasadnieniu wyroku posłużył się obcymi dokumentami i pisał o sprostowaniu świadectwa pracy. Według Inspekcji Pracy nie miałem powodów do zaskarżenia wypowiedzenia czy świadectwa pracy firmy ( świadectwo pracy jest zgodne z wypowiedzeniem ) . Inspekcja pracy twierdzi ,ze sędzia jest w błędzie. W uzasadnieniu wyroku sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. pisze :
„Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 maja 2012r. w sprawie I UK 437/11 orzekł, że celem świadczenia przedemerytalnego , jako jednego ze środków zapobiegania bezrobociu , jest pomoc osobom, które w określonych okolicznościach utraciły zatrudnienie lub inne źródło utrzymania i – ze względu na wiek oraz odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy – z jednej strony nie mają szans na kontynuowanie aktywności zawodowej na rynku pracy , a z drugiej strony w niedługim czasie będą mogły ubiegać się o emeryturę.”
Sąd Apelacyjny w Szczecinie również odmówi przyznania świadczenia.
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej sprawy . Czy ja nie mam prawa do świadczenia.

Dzień dobry, jeśli apelacja już została rozpoznana, to wyrok jest prawomocny, a sąd II instancji potwierdził stanowisko sądu rejonowego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 listopada 2016 07:24 Obejrzało: 263 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.