W jakiej formie powinnam dostać wezwanie na komisariat jako podejrzana.

Pytanie z dnia 23 marca 2021

Chciałabym zapytać w jakiej formie powinnam dostać wezwanie na komisariat jako podejrzana. Została mi wrzucona do skrzynki kartka bez sygnatury akt, bez koperty, podpis wystawiającego nieczytelny. Czy w tym wypadku muszę stawiać się na komendę?

W wezwaniu należy oznaczyć organ wysyłający oraz podać, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić adresat i czy jego stawiennictwo jest obowiązkowe, a także uprzedzić o skutkach niestawiennictwa. Żeby nie narazić się na negatywne skutki procesowe oraz ewentualnie zapewnić sobie obrońcę najlepiej skontaktować się z komisariatem, z którego pochodzi wezwanie, w celu wyjaśnienia sytuacji.

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 marca 2021 14:52 Zmodyfikowano dnia: 23 marca 2021 14:52 Obejrzało: 1255 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W wezwaniu należy oznaczyć organ wysyłający oraz podać, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić adresat i czy jego stawiennictwo jest obowiązkowe, a także uprzedzić o skutkach niestawiennictwa. Brak tych danych powoduje, że wezwanie może nie być skuteczne. Wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się przez: 1) operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 2188 oraz z 2019 r. poz. 1051, 1495 i 2005); 2) pracownika organu wysyłającego; 3) organ procesowy dokonujący czynności procesowej – w toku tej czynności; 4) Policję – tylko w razie niezbędnej konieczności. Doręczenie przez Policję może bowiem nastąpić w razie niezbędnej konieczności, np. gdy: 1) pozostałe sposoby okażą się bezskuteczne; 2) jedynie ten sposób zapewni doręczenie pisma przed zaplanowanym terminem czynności; 3) zachodzi potrzeba poczynienia ustaleń co do miejsca pobytu adresata. Ważne: Doręczenie bez zachowania powyższego p uważa się za dokonane, jeżeli osoba, dla której pismo było przeznaczone, oświadczy, że pismo to otrzymała. Zatem jeśli przyzna Pan, że pismo otrzymał, naruszenie przepisów dotyczących doręczeń przestaje mieć znaczenie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 marca 2021 10:13 Zmodyfikowano dnia: 29 marca 2021 10:13 Obejrzało: 1236 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.