Pytanie z dnia 13 grudnia 2018
w obecnej firmie pracuję od 10 lat w kwietniu br.przeszedłem operację przepukliny której nabawiłem się podczas pracy kazano pracownikom dzwigać duże ciężkie rzeczy(meble,piece),po opreacji przebywałem 170 dni na zwolnieniu lekarskim(od kwietnia do września) ponieważ zabieg był rozległy i długo odczuwałem ból.Obecnie prezes mojej firmy opowiada iż w okresie wakacji pracowałem co jest nieprawdą gdyż stan mojego zdrowia na to nie pozwalał. Co mogę zrobić w/w sytuacji aby szef nie opowiadał kłamstw na mój temat?jak zareagować?
Dzień dobry, proszę rozważyć poproszenie prezesa o rozmowę w trakcie której przedstawi Pan swoje zastrzeżenia. Na tym etapie podejmowanie kroków prawnych wydaje się przedwczesne.
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Można zareagować w taki sposób, by zastanowić się nad naruszeniem Pana dóbr osobistych. Niemniej wymaga to dokładnej analizy sytuacji, materiału dowodowego i celu jaki chce Pan osiągnąć. Art. 23. Definicja dóbr osobistych Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24. środki ochrony dóbr osobistych § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.