Pytanie z dnia 28 sierpnia 2017
W porozumieniu pracodawców na podstawie art. 22 ustawy o prac. samorz. przeniesienie do innej jednostki organizacyjnej gminy tj. OPS-u jest zapis że zachowane będzie dotychczasowe wynagrodzenie pracownika. Dostałam wypowiedzenie warunków płacy i pracy tj. w związku z likwidacja Referatu w Urzędzie i przeniesienie tych spraw do OPS, moje byłe stanowisko - Kierownika Referatu uległo też likwidacji, przeniesiono mnie na inne, niższe stanowisko podinspektora - degradacja, odebrano dodatek funkcyjny w znacznej wysokości, a tym samym moje wynagrodzenie uległo dużemu obniżeniu.
Czy obniżenie wynagrodzenia w postaci wypowiedzenia dodatku funkcyjnego jest prawidłowe w stosunku do treści porozumienia.
Maja Majewska Adwokat (Od 2012)
Kancelaria Adwokacka Maja Majewska
Grabowskiego 2 lok.1, 58-500 Jelenia Góra
W przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można go przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnianie na tym stanowisku (art. 23 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Ponieważ powodem wypowiedzenia warunków pracy i płacy są przyczyny leżące po stronie pracodawcy, pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko. Przepis nie definiuje pojęcia „wynagrodzenie”, ale mając na uwadze jego cel należy przyjąć, że chodzi tu o stałe składniki wynagrodzenia wraz z dodatkiem funkcyjnym. Dodatek funkcyjny traktowany jest w orzecznictwie Sądu Najwyższego jako stały element wynagrodzenia i jest objęty ochroną we wszelkich przypadkach, w których przepisy prawa pracy stanowią o zachowaniu prawa do wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, np. w przypadkach przewidzianych w art. 179 § 5 Kodeksu pracy, art. 1864 Kodeksu pracy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.