Pytanie z dnia 26 lutego 2018

W umowie o dzieło, która wypowiedziałem widaniała klauzula: "Wykonawca zobowiązuje się do utrzymywania pozytywnego wizerunku firmy podczas trwania niniejszej umowy jak i po jej ustaniu oraz zobowiązuje się do nienaruszania dobrego imienia oraz interesów Zamawiającego.
W przypadku naruszenia postanowień niniejszego paragrafu Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 30 000 złotych."
Umowę wypowiedziałem, gdyż istnieje uzasadnione podejrzenie o możliwości popełnianiu przez firmę przestępstwa, co zgłosiłem do prokuratury. Radca prawny firmy, chce zawrzeć ze mna ugodę, abym wycofał doniesienie, w przeciwnym wypadku grozi mi w/w kara. Czy jest to realne?

Dzień dobry, skoro ma Pan uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i okoliczności te zostaną potwierdzone w toku postępowania, to nie ma Pan się czego obawiać. Taka "propozycja" ze strony radcy nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach i mam poważne wątpliwości, czy jest zgodna z zasadami etyki radcowskiej. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 lutego 2018 11:18 Zmodyfikowano dnia: 27 lutego 2018 12:50 Obejrzało: 137 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, nienaruszanie dobrego imienia nie jest równoznaczne zakazowi zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa. Zgłaszając podejrzenie popełnienia przestępstwa na prokuraturę wykonał Pan społecznie uzasadniony obowiązek z art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. W związku z tym nie sądzę, żeby jakikolwiek sąd uznał, że ww. zgłoszenia stanowi naruszenie dobrego imienia zawiadamiającego, jeśli ten dopuścił się popełnienia przestępstwa. Oczywiście nie powinien Pan rozgłaszać informacji o możliwości popełnienia przestępstwa wobec osób trzecich (czyli innych niż prokuratura czy Policja), takie bowiem działanie mogłoby stanowić naruszenie umowy, w szczególności że dopóki wina Zamawiającego nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu obowiązuje domniemanie jego niewinności.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 lutego 2018 18:42 Zmodyfikowano dnia: 28 lutego 2018 01:15 Obejrzało: 128 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.