Wazność testamentu.

Pytanie z dnia 02 grudnia 2019

Dzien dobry!
Moj tata zmarł 6 miesiecu temu. Zostawił niepotwierdzony notarialnie, recznie napisany testament w ktorym wszystko przepisał mojej mamie. Zlozylismy w sadzie wniosek o otwarcie testamentu. Na razie nic wiecej.
My z bratem nie bedziemy starac sie o zachowek i spadek, chcemy aby mama wszystko dostala, ale sa jeszcze 2 corki z pierwszego malzenstwa taty.
Na razie nie chcemy przrprowadzac sprawy spadkowej.
Czy powinnismy zlozyc tez wniosek o ogloszenie testamentu zeby liczyl sie czas przedawnienia zachowku?
Czy jest jakis czas w jakim testament jest wazny? Czy po uplywie jakiegos czasu testament traci waznosc? czy po jakims czasie siostry beda mogly starac sie zamiast o zachowek o dana czesc spadku po tacie?

Dzień dobry, testament nie traci ważności. Roszczenie o zachowek będzie się natomiast przedawniać od ogłoszenia testamentu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 grudnia 2019 16:26 Zmodyfikowano dnia: 3 grudnia 2019 16:26 Obejrzało: 567 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry ! Sąd będzie zapewne prowadził postępowanie o otwarcie i ogłoszenie testamentu, więc nie będzie potrzeby odrębnego ogłoszenia. Można to było też uczynić notarialnie. Otwarcie i ogłoszenie testamentu jest korzystne z punktu widzenia biegu przedawnienia roszczenia o zachowek (Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu). Testament się nie przedawnia. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku można prowadzić nawet po wielu latach. Jeżeli testament jest ważny, będzie też ważny po wielu latach. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 grudnia 2019 17:15 Zmodyfikowano dnia: 3 grudnia 2019 17:15 Obejrzało: 565 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.