Wezwanie do zapłaty za zadłużone mieszkanie.

Pytanie z dnia 21 kwietnia 2023

Dzień dobry,
W roku 2021 mój były mąż dostał zakaz zbliżania się do mnie i kontaktowania się ze mną oraz nakaz opuszczenia mieszkania z uwagi na przemoc. Podpisałam z administracją porozumienie, że wszelkie zadłużenie mieszkania oraz przyszłe opłaty będą dzielone na pół z uwagi na to, że we dwoje jesteśmy właścicielami mieszkania. Ja swoje zadłużenie w połowie zapłaciłam, mimo że tylko mój mąż mieszkal wówczas w mieszkaniu, i wszystkie opłaty płaciłam regularnie co miesiąc w połowie. Niestety teraz mimo podpisanego porozumienia z administracją że tylko jego będą wzywać do zapłaty drugiej połowy, wezwali mnie do zapłaty za jego zaległość z tego powodu że dołączył do administracji wyrok sądowy nakazujący opuszczenie mieszkania z 2021 roku. Porozumienie które zawarłam z administracją pozwoliło administracji na ściągnięcie przez komornika od byłego męża starego zadłużenia. Teraz jednak administracja uznała że nasze porozumienie nie jest ważne dlatego bo mój były mąż dostał nakaz wyprowadzenia się z mieszkania i tylko ja powinnam ponosić koszty czynszu. On jednak nadal jest właścicielem i mimo że ja mieszkam tutaj z synem to w mieszkaniu dalej są też jego rzeczy i nie nastąpił podział majątku. Czy tylko ja jestem zobowiązana wobec tego płacić czynsz?

Dzień dobry, konieczne jest zapoznanie się z porozumieniem, jakie zawarła Pani z administracją oraz otrzymanym wezwaniem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 kwietnia 2023 10:37 Zmodyfikowano dnia: 24 kwietnia 2023 10:37 Obejrzało: 164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Z uwagi na fakt, że oboje jesteście Państwo właścicielami mieszkania ponosicie odpowiedzialność solidarną w zakresie kosztów jego utrzymania. Solidarność po stronie dłużnika oznacza, że wierzyciel może żądać zapłaty od obu dłużników (pani i męża) lub jednego z nich (pani lub męża) według swojego wyboru. Jeżeli jeden z dłużników zapłaci cały dług, może żądać zwrotu połowy uiszczonej kwoty od drugiego dłużnika. Sam fakt, że maż nie korzystał z mieszkania nic w tym zakresie nie zmienia- on również odpowiada za związane z nim zobowiązania. Problem dotyczy jednak tego do kogo administracja będzie kierowała żądanie zapłaty. W chwili obecnej kieruje do pani, być może jednak z uwagi na okoliczności- przemoc ze strony męża, nakaz opuszczenia przez niego mieszkania- istnieje możliwość przekonania ich, aby opłat dochodzili po połowie od obojga współwłaścicieli, nie tylko od pani. Pytanie tylko jak w chwili obecnej przedstawia się sytuacja finansowa pani męża- jeżeli nie ma on dochodu, majątku, to administracji po prostu prościej kierować wezwania do zapłaty do pani.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 kwietnia 2023 10:46 Zmodyfikowano dnia: 24 kwietnia 2023 10:46 Obejrzało: 164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.