Wezwanie na świadka osoby zmarłej.

Pytanie z dnia 31 marca 2021

mąż zmarł 3 lata temu. Niedawno, jakieś z 2 tygodnie temu przyszło do niego pismo z Sądu okręgowego w Warszawie Jest to wezwanie mojego męża na świadka. Kiedyś mieliśmy taką sprawę z bankiem, że wzieliśmy pożyczkę, ale oni nie przesłali pieniędzy na konto. Była wtedy sprawa w sądzie, ale nie pamiętam jaki czas temu. tak około 15 lat temu. Do tej pory nic nie dostaliśmy, żadnych powiadomień, dlatego zapomniałam o sprawie. Wracając do tematu to nie przyjęłam tego listu z Sądu, czy dobrze zrobiłam? Również dostałąm wezwanie na świadka, czy muszę się specjalnie przygotowywać do rozprawy? Czy musze składać do sądu jakieś zawiadomienie o tym że mąż nie żyje i siłą rzeczy nie może być na rozprawie. Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność karna dlatego że nie odebrałam tego listu?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jeśli mąż był wzywany na tą samą rozprawę co Pani, może Pani przekazać sądowi w trakcie rozprawy, że mąż nie żyje (skoro otrzymał wezwanie to jest to okoliczność nieznana sądowi).

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 marca 2021 14:06 Zmodyfikowano dnia: 31 marca 2021 14:06 Obejrzało: 1041 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Jeżeli sąd zobowiązał Panią do obecności na rozprawie i składania zeznań jako świadek, to musi się Pani zastosować do wezwania (obowiązek ten jest niezależny od wezwania Pani zmarłego męża). 2. Nie, nie miała Pani obowiązku odbierać tego listu i nie grożą Pani za to żadne konsekwencje. Natomiast w celu ucięcia niepotrzebnych komplikacji formalnych, może Pani zadzwonić do sekretariatu sądu i poinformować sąd o fakcie śmierci męża (jeżeli był wezwany w tej samej sprawie co Pani). Jeżeli sąd dowie się o tym fakcie dopiero na rozprawie, to może to niepotrzebnie przedłużyć postępowanie. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 marca 2021 14:21 Zmodyfikowano dnia: 31 marca 2021 14:21 Obejrzało: 1038 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.